Sincan Motorlu Araç Satıcıları Derneği (SİMAS) Başkanı Gökhan Çalışkan, oto galeri ve satış noktalarında 10 yaş üzeri araçlara talebin arttığına dikkat çekti.

Piyasada dengelerin değiştiğini ifade eden Gökhan Çalışkan ikinci el otomobil sektörünün bir süredir durgunluk yaşadığının altını çizdi.

Çalışkan, pandemi sonrası fiyatlardaki fahiş artışların geride kaldığını belirterek, “Balon tabir ettiğimiz yüksek rakamlar geri geldi araç bolluğu da yaşanıyor. Son yapılan düzenlemeler sonrası sıfır araçlarda ciddi indirim ve kampanyalar da cazip imkanlar sunuyor. Normal koşullarda aracını yenilemek isteyenler piyasada bir hareketlilik yaşanmasına neden olur ve özellikle de bu kitle alım satıma yönelirdi. Ne var ki dengeler değişti; yüksek faiz oranları ile krediye erişimin zorluğu, banka tasarruf mevduatlarının cazip getiri sunması gibi nedenlerle alım kararının hayata geçirilememesi piyasayı zorlayan bir durum haline geldi” değerlendirmelerini yaptı.

Değişen dengelerde en dikkat çekici hususlardan birinin araç değiştirmek isteyenlerin model yükseltmek yerine model düşürme çabaları olduğunu söyleyen Çalışkan, “Genellikle de 10 yaş üzeri araçlar çok aranır hale geldi. Sıfır araç fiyatlarında pek çok markada indirim olduğu halde vatandaş aracını satıp fiyatı daha uygun olan düşük modellere yönelme eğilimini sürdürüyor” tespitinde bulundu.

ABD Ekonomisi Yılın İkinci Çeyreğinde Büyüdü ABD Ekonomisi Yılın İkinci Çeyreğinde Büyüdü

Çalışkan, aracın yaşı ve kilometresi arttıkça bakım masrafının da yükseleceği düşüncesinin bile alıcıyı düşük modelden alıkoymadığını ifade ederek, önümüzdeki dönemde de bu eğilimin devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Bülten