Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu getirildi. 

Rektör atanan Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu’nun akademik alandaki başarıları da böylece taçlanmış oldu. 

Prof. Dr. Sunguroğlu, Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Genel Başkan Yardımcılığı, Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Sağlık Kurulu üyeliği ve Anadolu Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği gibi görevleriyle de yalnızca akademik alanda değil kültürel alandaki faaliyetleri ile de önemli bir isim olarak tanınıyor.  

Başkentte Uzman Danışmanlar Eşliğinde Kariyer Günleri Başkentte Uzman Danışmanlar Eşliğinde Kariyer Günleri

Kariyeri akademik başarılarla dolu Sungurluoğlu’nun yeni görevinde, Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi’ne yapacağı katkılarla üniversitenin eğitim kalitesini artırması bekleniyor. 

Ticari Hayat ailesi olarak Ankara Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu’nu tebrik ediyor, akademik ve kültürel faaliyetlerinde başarılar diliyoruz.   

Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu Kimdir?

1959 yılında Elazığ'da doğan Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, eğitim hayatına memleketi Elazığ'da başladı. 

1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara Solfasol 10 numaralı Ana Çocuk Sağlığı Merkezi'nde hekim olarak görevine başladı. 

1987 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalının açtığı sınavı kazanarak Tıpta uzmanlık eğitimine başladı. 

1990 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Uzmanlık eğitimini tamamlayarak Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı oldu.

1992 yılı sonunda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak atanan Dr. Sunguroğlu, 1993 yılında Doçent unvanını aldı.

1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalında Profesör kadrosuna atandı. Profesör unvanını aldı.

Türkiye'nin en büyük özel laboratuvarlarından biri olan Çağ Laboratuvarlar Grubu'nu kurdu.

2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı olarak seçildi. 

2000-2012 yılları arasında aralıksız olarak 4 dönem bütün öğretim üyelerinin oybirliği ile seçilerek Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü.

2012 yılından 2016 yılına kadar Ankara Üniversitesi Rektörlük Koordinatörü olarak görev yaptı ve Ankara Üniversitesinden emekli oldu.

Prof. Dr. Sunguroğlu Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Genel Başkan Yardımcılığı, 

1996 – 2016 yılları arasında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Asbaşkanlığı, 

2000 yılından beri Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU) Sağlık Kurulu üyeliği ve Anadolu Böbrek Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. 

FISU, 17 yıldan beri Dünya’nın birçok ülkesindeki üniversiteler arası spor karşılaşmalarında Uluslararası Sağlık Denetçisi olarak Dr. Sunguroğlu’nu görevlendirmektedir.

Akademik kariyerine ek olarak, öğrencilere burs imkanı sağlayan Çağ Sağlık Eğitim Derneği'nin Başkanlığı'nı yürüten Sunguroğlu, aynı zamanda Tütünsüz Sağlıklı Yaşam Derneği'nin de liderliğini üstlenmiştir.

Ayrıca, American Association for Clinical Chemistry (AACC), The Biochemical Society, The International Society for Free Radical Research (ISFRR), Türk Biyokimya Derneği, Türk Hematoloji Derneği, Türk Klinik Biyokimya Derneği, Serbest Radikaller ve Antioksidanlar Araştırma Derneği ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu üyesidir. 

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber Merkezi