Birçok yemeğe yakışan ve faydası saymakla bitmeyen pul biberini, tüketmeniz gereken miktardan fazla tükettiğinizde birçok olumsuz durumla karşılaşabilirsiniz.

Uçakta Doğan Bir Bebek Hangi Ülkenin Vatandaşı Olur? Uçakta Doğan Bir Bebek Hangi Ülkenin Vatandaşı Olur?

Her şeyin fazlası zarar! Dolayısıyla tükettiğimiz besinleri ölçülü bir şekilde tüketirsek, vücudumuz için faydalı bir şey yapmış oluruz.

Kimisi acı olduğu için kimisi de midesine dokunduğu için pul biberini tercih etmez. Özellikle mide rahatsızlığı olanlar, pul biberin tüketiminde daha hassas olmalı.

Pul biberin içeriğinde bulunan kapsaisin maddesi, gastrit gibi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. 

Çevrenizde, “Bana bir şey olmaz. Baharatlar faydalıdır. Ye gitsin” diyen birisi varsa o kişi, oldukça sağlıksız bir tüketim yapıyor demektir.

Uzmanlar, günde 1 çay kaşığından fazla pul biberi tüketimini önermiyor. 

Pul biberinin fazla tüketilmesi sonucu şu durumlarla karşılaşabilirsiniz:

-    Uyku problemi

-    Kalp çarpıntısı

-    Baş ağrısı 

-    Tuvalet sorunu

Pul biberi, bağışıklık sistemini ve metabolizmayı güçlendirir. Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden doğal antibiyotik olarak da kullanılır.

Evde Pul Biber Nasıl Yapılır?

İlk olarak biberleri iyice yıkayın ve kurulayın. Daha sonra içini kesip çıkartın ve ince bir şekilde doğrayın. Sofra bezinin üzerinde kurumaya bırakın. Yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede biberler kurayacaktır. Öğütücü veya mutfak robotu ile istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Biberler bitince pul biber ve toz biberi ayırın. Bir süzgeç alıp eleyin. Toz olan alttaki kaseye inecek pul olan süzgeçte kalacak. Son olarak biberlerin içine yağ ekleyin ve karıştırın. Doğal pul biberiniz hazır!

Muhabir: Yağmur Temiz