Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 8’inci Kış Yüzme Şenliği'ne katılan bölge halkı, Ayder Yaylası'nın 1700 rakımlı Galer Düzü mevkisindeki kış soğuğuna rağmen buzla kaplı gölde yüzerek kutlama gerçekleştirdi.

Kaçkar Dağı eteklerindeki etkinliğe Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun’un yanı sıra Gürcistan’dan da 300 kişinin katıldığı bildirildi. Katılımcılar, kış mevsiminin soğuğuna aldırmadan Galer Deresi'nde sıfır derecedeki gölde yüzdü. Katılımcılardan 36'sı suya girmeyi tercih etti. Suya girmeyen katılımcılar ise yüzenleri ilgiyle izledi. Seyirciler neşe ve macera dolu o anları cep telefonuyla kaydetti. Sudan çıkan yüzücüler ateş başına geçti ve ikram edilen çayları içerek ısındı. 

Yenilenen Kız Kulesi Yarın Kapılarını Tekrar Açıyor Yenilenen Kız Kulesi Yarın Kapılarını Tekrar Açıyor

Soğuğa Aldırmadılar

Etkinliğin organizatörü Hasan Önder; “Yine sıra dışı bir etkinlik. Şenliğimiz uluslararası bir boyut kazandı. Su sıcaklığı sıfır derece civarında, çok keyifli” diye konuştu. Her yıl etkinliğe katıldığını söyleyen Süleyman Tarakçı da "Bizim Karadeniz insanı coğrafi şartlara direnmiş hayatta ve ayakta kalmış bir toplumdur. Bu etkinlikler bizim için sıra dışı olmuyor. Çok soğuk bir su ama girdikten sonra alışıyorsunuz" şeklinde konuştu.

Etkinliğe Giresun’dan katılan Fatma Tekir ise şunları söyledi; "İlk defa katıldım. Elimde Atatürk’lü Türk bayrağıyla buzun üzerine çıktım. Çok güzel bir andı. Şu an üşümüyorum ama sadece parmak uçlarım acıyor. Herkes bu suya girebilir. Kendimi şu anda 10 yıl gençleşmiş gibi hissediyorum. Sudan çıktıktan sonra karın üzerine bile yattım”. Etkinliğin en genç katılımcısı olan 12 yaşındaki Rana Sena Yılancı ise "Su bayağı soğuktu. 6 yıldır yüzüyorum, ben ilk defa bu kadar soğuk bir suya giriyorum" dedi.

Kaynak: DHA