Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, motorin ihracatına yönelik herhangi bir yasak getirmeyi planlamadıklarını belirtti.

Novak, başkent Moskova'da gazetecilere, enerji sektöründeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya'nın bu yılın ikinci çeyreğine yönelik petrolde üretim ve ihracat kısıntısı kararı aldığını hatırlatan Novak, "Bildiğiniz gibi üretimi diğer ülkeler kadar düşürmedik. İhracatta kısıtlama yapmıştık. Artık ihracat yerine üretimi düşürme zamanımız geldi." ifadesini kullandı.

İran: "Meşru Çıkarlar İçin Önlem Alırken Tereddüt Etmeyiz" İran: "Meşru Çıkarlar İçin Önlem Alırken Tereddüt Etmeyiz"

Son dönemde insansız hava araçlarının saldırılarına hedef olan Rus petrol rafinelerine ilişkin konuşan Novak, "Şirketlerimiz mevcut kapasite ve üretimini artırdı. Bu da piyasaya daha fazla miktarda benzin ve motorin sürmeyi mümkün kıldı." Değerlendirmesini yaptı.

Novak, motorin ihracatına yönelik herhangi bir yasak getirmeyi planlamadıklarını belirterek, "Yeterince motorin üretiyoruz, iç piyasanın ihtiyaç duyduğunun iki katından fazla. Eğer yasak koyarsak bu motorini koyacak yer bulamayız." şeklinde konuştu.

Rus hükümeti 29 Şubat’ta aldığı kararla, benzin ihracatını 1 Mart'tan itibaren 6 ay süreyle yasaklamıştı.

Kaynak: AA