Ukrayna Derneği'nden Ulus'ta Barış Çağrısı Ukrayna Derneği'nden Ulus'ta Barış Çağrısı

Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yurii Ihnat, yoğun Rus hava saldırılarının ülkedeki hava savunma kaynaklarını zorladığını ve daha fazla silah tedariki sağlanamazsa savunmasız bir durum yaratabileceğini ifade etti.

Ihnat, ulusal televizyona yaptığı açıklamada, "Rusya'nın hava saldırı kabiliyetlerini arttırması nedeniyle yoğun bir şekilde hava savunma sistemlerimizi kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu durum, silah stoklarımızın tükenmesine neden oluyor ve Rus saldırılarına karşı daha fazla hazırlığa ihtiyacımız var" şeklinde konuştu.

Ukrayna'daki yetkililere göre, 29 Aralık ile 2 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen büyük saldırılarda 500'den fazla insansız hava aracı ve füzenin kullanıldığı belirtiliyor. Bu saldırılar, Ukrayna'nın silah stoklarını azaltmakta ve Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'e göre, ülkenin sivil bölgeleri ve askeri mevzilerini korumak için yetersiz hava savunma sistemlerine sahip olduğunu vurgulamaktadır.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Moskova'da yaptığı toplantıda, Kiev'in ateş gücünü artırma çabalarının durumu değiştirmeyeceğini savunarak, bu çabaların sadece askeri çatışmayı uzatacağını öne sürdü.

Uzmanlar, Rusya'nın füze ve insansız hava aracı üretimini artırdığını ve Kuzey Kore'den sağlanan kısa menzilli füzeleri kullanmaya başladığını belirtiyor. Bu gelişmeler, bölgedeki gerilimi yükseltirken, taraflar arasındaki askeri dinamikleri etkilemeye devam ediyor.

Kaynak: Hasan Erdoğan