Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere'nin, Rusya'nın savunma ataşesini sınır dışı etme ve Rusya bağlantılı kimi mülklerin diplomatik statüsünü kaldırma yönündeki kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İngiltere'nin Rusya'yı, başkent Londra'daki depolarında yangın çıkmasıyla suçladığını, bu gerekçeyle de Rusya'ya karşı tedbirler aldığını belirten Zaharova, bunun ‘kabul edilemez’ olduğunu vurguladı.

Zaharova, konuya ilişkin açıklamasında, "İngiliz yönetiminin bu eylemleri, İngiltere'nin Rusya'ya karşı önyargısı ve düşmanlığını doğruluyor. Londra'yı, dostça olmayan herhangi bir eyleme kaçınılmaz olarak orantılı bir yanıt verileceği konusunda defalarca uyardık. Tepkimiz sert ve ölçülü olacak" ifadelerini kullandı.

Gazze: Geçici Liman İsrail’e Savaşı Uzatma Fırsatı Verir Gazze: Geçici Liman İsrail’e Savaşı Uzatma Fırsatı Verir

İngiltere Dışişleri, İçişleri ve Savunma bakanlıklarının bugün yaptığı ortak açıklamada, Rusya'nın kötü niyetli istihbarat faaliyetleri gerekçe gösterilerek bu ülkenin savunma ataşesinin sınır dışı edileceği, Rusya bağlantılı bazı mülklerin diplomatik statüsünün kaldırılacağı ve Rus diplomatik vizelerinin süresinin sınırlanacağı duyurmuştu.  

Kaynak: AA