Sabancı Topluluğu şirketlerinden Çimsa, gri, beyaz ve kalsiyum alüminat çimento (CAC) üretim tesisi Mersin Fabrikası'nda yeni CAC yatırımını tamamladı.

Düzenlenen basın toplantısında, Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Alper'in de katılımıyla Mersin'deki tesis tanıtıldı.

Yapımı 16 ayda tamamlanan ve 1,5 milyar liralık yatırımla hayata geçen tesiste üretilecek ürünlerin yüzde 90'ı Mersin'den dünyaya ihraç edilecek. Böylece, Çimsa, CAC alanında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olacak.

Biyokaçakçılığa Geçit Yok Biyokaçakçılığa Geçit Yok

Sabancı Topluluğu bu alandaki yatırımlarını hızlandırırken, "Yapı Malzemeleri" grup başkanlığını, "Malzeme Teknolojileri Grup Başkanlığı"na dönüştürdü. Bu kapsamdaki gelişmeler, aynı zamanda 2000'li yıllara kadar topluluk bünyesinde "geleneksel çimento şirketi" olarak konumlanan Çimsa'nın dönüşümünü gösterdi.

"Bu Dönüşümde, CAC Bir Köprü Görevi Görüyor"

Basın toplantısında konuşan Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper,  "Şirketlerimiz, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin izinde giden ileri malzeme teknolojileri ve dijital teknolojiler alanında aktif araştırmalar yapan multidisipliner yapılar. Bugün bize ev sahipliği yapan CAC tesisimiz de bu yaklaşımın bir uzantısı. Çimsa'nın iki temel önceliği var. İlki, ana işlerini daha küresel ve daha karlı hale getirmek. İkincisi ise çimentodan yapı malzemelerine dönüşümü ve ürün çeşitlendirmesini başarıyla sürdürmek. Bu dönüşümde, CAC bir köprü görevi görüyor." dedi.

 "Kapasitenin Yaklaşık Yüzde 90'ı Dünya Pazarlarına İhraç Edilecek"

Sabancı Holding Malzeme Teknolojileri Grup Başkanı Burak Orhun da, Çimsa'nın yapı malzemeleri iş kolunda artık küresel bir marka olduğuna dikkati çekti.

Küresel marka olmanın kendileri için bir iş kültürü olduğunu dile getiren Orhun, "Şirketlerimizin küresel ölçekte liderliği hedeflemesi, dünyada öncü uygulamalara sahip olması buradaki en önemli kriter. Bu sadece yurt dışında büyümek, yurt dışında yatırım yapmak demek değil. Mersin'de hayata geçirdiğimiz CAC yatırımı bunun en net göstergelerinden biri. Buradaki kapasitenin yaklaşık yüzde 90'ı dünya pazarlarına ihraç edilecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA