Fazla yaptığınız yemekleri ısıtıp ertesi gün de yemek çok büyük bir kolaylık olsa da bazı yiyecekleri yeniden ısıtmak gıda zehirlenmesine veya daha kötü hastalıklara neden oluyor.

Patates

Isıtılan patatesler sizi hasta edebilir. Pişirilen patatesin saklama koşullarının sağlanmaması, yani pişirme işleminden sonra oda sıcaklığında bırakılması sonucu toksin üretir bununla birlikte Clostridium botulinum oluşumuna neden olarak Botulzim, yani gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. Soğuyan patatesi ısıttığınızda her zaman bakterileri öldürecek bir sıcaklığa erişemezsiniz. Patateslerinizi servis ettikten hemen sonra buzdolabına koymak çok daha iyi bir yöntemdir.

Bu nedenle patatesin tekrar ısıtılmasından daha çok pişen patatesin saklama koşulları önemlidir. Pişirilen patates servis edildikten sonra buzdolabında muhafaza edilmeli. Muhafaza koşullu doğru yapılan patates ikinci kez kullanılacaksa patatesi soğuk olarak patates salatası şeklinde tüketilmelidir.

Mantar

Avrupa Gıda Bilgi Konseyi’ne göre mantarlar, enzimler ve mikroorganizmalar tarafından kolayca yok edilebilen proteinlere sahiptir. Bu nedenle uygun koşullarda muhafaza edilmezse mantarlar hızla bozulabilir ve yeniden ısıtıldıktan sonra mide rahatsızlığına neden olabilir.

Tavuk

Tekrar ısıtılmaması gereken gıdalar arasında tavuk da yer alıyor. Çünkü tavuk, tekrar ısıtıldığında içindeki protein değerlerini kaybediyor ve bakteri üreterek zehirlenmelere davetiye çıkarıyor. Aynı zamanda kötü bir koku oluşturabiliyor. Uzmanlara göre, bakterilerden kurtulmak için tavuğu en az 80 derece ısıtmak gerekir. Bu ayarlamayı yapmak da herkes için pek mümkün değildir.

Yumurta

Yumurtaları veya yumurta içeren yemekleri asla iki saatten fazla buzdolabından çıkarmamalısınız. Aynı şekilde soğumuş yumurtaları da kesinlikle ısıtmamalısınız. Salmonella gibi bakteriler yumurtalı yemeklerde hızla çoğalarak ciddi gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Uzun süre pişirildiğinde dahi besin değerlerini kaybeden yumurtanın, tekrar ısıtıldığında protein yapılarının da tamamen değiştiği görülmektedir. Bu nedenle yumurtayı ve yumurtayla terbiye ettiğiniz yemekleri tekrar ısıtmamakta ve tazesiyle tüketmekte fayda vardır.

Pirinç/ Pilav

Pilavın içinde oluşabilen ve Bacillus cereus adı verilen bir bakteri vardır. Bu bakterinin sporları hem zararlı hem de ısıya dayanıklıdır. Bu nedenle pilav yaptıktan sonra uzun süre oda sıcaklığında bekletmeden bir an önce yenmelidir.

Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri ısıtmak güvenli mi sorusu, deniz ürünlerinin saklama koşullarına bağlıdır. Yakalandıktan hemen sonra dondurulan taze deniz ürünlerini yeniden ısıtmak güvenli olsa da, herhangi bir süre oda sıcaklığında kalmış taze veya pişmiş deniz ürünleri, hastalıklara neden olabilir. Soğuk havalarda iki, sıcak havalarda bir saatten fazla buzdolabının dışında bırakılan deniz ürünlerini ısıtmamak gerekli.

Ispanak

Yoğun demir içeriğiyle sağlıklı beslenmenin temel üyelerinden biri olan ıspanak, tekrar ısıtıldığında tehlikeli olabilir. İçeriğindeki nitrat, ısıyla birlikte nitrite dönüşür ve zehirlenmelere yol açar. Özellikle küçük çocuklarda 5 mg nitrit bile zehirlenmeye yol açabiliyor. Bebeklerin ağız ve göz çevresinde mavilik oluşması, yetişkinlerde sindirim problemleri gibi belirtilerle kendini gösteren ıspanak zehirlenmesinde acil müdahale önemlidir.

Çağımızın Vebası Oyun Bağımlılığına Dikkat! Çağımızın Vebası Oyun Bağımlılığına Dikkat!

 Yağlı Yiyecekler

Yeniden ısınan yağlar zehirli dumanları açığa çıkarabilir. Çünkü farklı yağların farklı ısı toleransları vardır. Çok fazla yağ içeren yiyecekler kesinlikle mikrodalgaya atılmamalıdır. İllaki ısıtacaksanız, en iyisi düşük ve yavaş pişirmek.

Pancar

Güzel rengi, tatlı lezzeti, yoğun antioksidan içeriğiyle sofralarımızın vazgeçilmezi olan pancar; tekrar ısıtıldığında tehlikeli olan bir gıdadır. Tıpkı ıspanakta olduğu gibi içeriğindeki nitrat ısıyla birlikte nitrite dönüşür ve zehirlenmelere yol açar.

Kereviz

Kerevizin içinde de nitrite dönüşen nitrat bulunuyor. Uzmanlara göre yeniden ısıtılan kereviz kanserojen etki yaratabiliyor.

Muhabir: Furkan Erkan