İlçede öğle saatlerinden sonra etkili olan sağanak sebebiyle Bağsaray Mahallesi'nden geçen Kocaman Irmağı taştı, bölgedeki Evci ile Sakarlı ırmakları da debileri yükselerek taşma aşamasına ulaştı. Taşkın neticesinde tarım arazileri su altında kaldı, arazide otlayan 8 büyükbaş hayvan da suya kapıldı. Hayvanlar, yapılan çalışma sonucu sürüklendikleri bölgede sağ olarak bulundu.

Terme Sanayi Sitesi'nde de taşkın nedeniyle su baskını meydana geldi. Bölgede ekipler, iş makineleriyle çalışmaya başladı.

DSİ Samsun Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik, bölgede etkili olan yağış nedeniyle yaşanacak olumsuzluklara karşı ekiplerinin çalışma başlattığını söyledi.

Gece saatlerinden bu yana vatandaşları aşırı yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı uyardıklarını söyleyen Çelik, AFAD, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Terme Belediyesi, Terme Kaymakamlığı ve jandarma ekiplerinin çalışma halinde olduğunu anlattı.

Ege Denizi’nde Deprem! Ege Denizi’nde Deprem!

Büyükbaş hayvanları suya kapılan Fatih Yazıcı ise hayvanlarının arazide otladığı esnada aşırı yağıştan dolayı ırmakların taştığını dile getirdi.

Evci Mahallesi Muhtarı Selahattin Gemrik de ana köprüleri ağaçların tıkadığını, bu nedenle su taşkınları olduğunu söyledi.

Samsun'da Tarım Arazileri 2Salıpazarı İlçesindeki Durum

Öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağış, ilçe merkezinden geçen Terme Çayı'nın debisini yükseltti, cadde ve sokaklar ile iş yerlerini su bastı. Belediye ekipleri, iş makineleri ile taşkın meydana gelen bölgede çalışmalarına devam ediyor.

Yetkililer, sel ve su baskınlarına karşı vatandaşları dere kenarlarından uzak durmaları hususunda uyardı.

Kaynak: AA