Özgür Demirtaş: Alım Gücünüz İyice Düşecek Özgür Demirtaş: Alım Gücünüz İyice Düşecek

2024'ün ilk çeyreğinde küresel pazarda 289,4 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirilirken Samsung, ocak - mart döneminde en fazla akıllı telefon satan şirket oldu.

Yılın ilk 3 ayında 60,1 milyon akıllı telefon satmayı başaran Samsung, böylece dünyanın en fazla akıllı telefon satıcısı sıralamasında Apple'ı geçti.

Güney Koreli Samsung'un ilk çeyrek satışlarında pazar payı yüzde 20,8 oldu.

Apple'ın ise ocak - mart döneminde satışları yüzde 9,6 düşerek 50,1 milyona geriledi. Şirketin pazar payı ise yüzde 20,7'den yüzde 17,3'e indi.

Çin'de şirket ve devlet kurumlarında çalışanlara Apple marka cihaz kullanımının sınırlandırılması iPhone satışlarındaki düşüşün en büyük nedeni olarak açıklandı.

Öte yandan Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'nin ilk çeyrekte satışlarını yüzde 33,8 artırması dikkat çekti.

Şirket, 40,8 milyon adet satış yaparak üçüncü sırada yer alırken, pazar payı da yüzde 11,4'ten yüzde 14,1'e yükseldi.

Çinli üretici Transsion da söz konusu dönemde 28,5 milyon telefon satışıyla pazar payını yüzde 9,9'a çıkararak dördüncü sıraya yerleşti.

Söz konusu dönemde Çinli üretici Oppo da 25,2 milyon adet akıllı telefon satarak beşinci sırada yer aldı.

Şirketin satışları yılın ilk çeyreğinde 2023'ün aynı çeyreğine göre yüzde 8,5 azalırken, pazar payı yüzde 10,3'den yüzde 8,7'ye geriledi.

LG, Vivo, Nokia ve Blackberry gibi diğer akıllı telefon markalarının satışları ise 84,7 milyon adet olarak hesaplanırken, pazar payları yüzde 29,3 olarak tespit edildi.

Kaynak: AA