Yeşilçam'ın “Ah Güzel İstanbul”, “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Gramofon Avrat” gibi filmlerinin senaryolarının yazarı Ayşe Şasa'nın kişisel kitaplığı, yurt içi ve yurt dışından pek çok ismin özel koleksiyonunu içeren Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne bağışlandı.

“Ayşe Şasa Özel Koleksiyonu” adlı kütüphane, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen basın toplantısıyla kitapseverlerin ilgisine açıldı. Şasa'nın kişisel kitaplığını Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ne bağışlayan varisi Adem Taşkıran,

"Ömrünü okumak, tefekkür etmek ve keşfettiği güzellikleri paylaşmakla geçirmiş bir kişidir Ayşe Şasa. Bunun en yakın şahitlerinden birisiyim. Hakikati ararken zorlu yollardan geçse de vahdet denizinin sahiline ulaştı. 'Her arayan bulamaz, lakin bulanlar arayanlardır' diye bir söz vardır. Ayşe Hanım da bulanlardan oldu" dedi.

Batman’daki Bir Apartmanda 256 Bin TL’lik Altın Bulundu Batman’daki Bir Apartmanda 256 Bin TL’lik Altın Bulundu

Şasa'nın kitaplığını yeniden yayımlayan Ketebe Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Furkan Çalışkan ise,

“Ayşe Şasa Özel Koleksiyonu, Şasa'nın etkileşimde bulunduğu kültür ve sanat dünyasından izler taşıyor. Gelenek ve tasavvuf pencerelerinden Türk sinemasına önemli bakış açıları getirip senaryo üretiminin yanı sıra 'Rüya Sineması' fikrinin de sahiplerinden olan Şasa'nın tüm eserlerini, okurlarıyla buluşturmaya iftiharla devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA