Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci, gelecek haftanın hava tahminine ilişkin açıklamada bulundu.

Bu gece ve yarın yurdun iç kesimlerinde gece sıcaklıkların düşeceğini söyleyen Özdemirci; "Ankara'da bu gece sıcaklığın 2 dereceye düşmesini bekliyoruz. Bazı ilçelerde ve yüksek kesimlerde eksi dereceleri de göreceğiz. Önümüzdeki 2 gün vatandaşları zirai don konusunda uyarıyoruz" şeklinde konuştu.

Hafta başından itibaren doğu bölgelerinde gök gürültülü sağanağın etkili olacağını bildiren Özdemirci, yarınki yağışların Van ve Erzincan dışındaki illerde kuvvetli olacağını belirtti.

Yağışların doğu bölgesinde salı günü de etkisini sürdüreceğini ifade eden Özdemirci; "Bu yağışlar da Hakkari, Şırnak, Batman, Siirt, Mardin ve Bingöl çevrelerinde kuvvetli olacak" dedi.

Yasa Dışı Göçmen Kaçakçılığından 47 Sanık Hakkında Dava Yasa Dışı Göçmen Kaçakçılığından 47 Sanık Hakkında Dava

Hafta boyunca yurdun batı bölgelerinde parçalı ve az bulutlu havanın hakim olacağını vurgulayan Özdemirci; "Sıcaklıklar şu anda mevsim normallerinin altında. Salı gününden itibaren batı bölgelerinden başlayarak sıcaklıklar artacak" cümlelerini kullandı.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de 3 gün boyunca yağış görülmeyeceğini aktaran Özdemirci, bu illerde genellikle parçalı ve az bulutlu havanın hakim olacağının altını çizdi.

Hava Tahmin Uzmanı Özdemirci, cuma gününün ardından yurdun yeni bir yağış sisteminin etkisine gireceğine de dikkat çekerek; "Ülke genelinde önümüzdeki hafta sonu oldukça yağışlı hava yaşayacağız" bilgilendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA