Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısır Ulusal Seçim Kurulu’nun seçim neticelerini açıklamasının ardından canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Seçimi kazanarak 2030’a kadar Cumhurbaşkanlığı görevini devam ettirecek olan Sisi, Mısır halkını seçime katılımlarından dolayı takdir etti.

Eski Disney Yıldızı, Northwood Space'in Ceo'su Oldu! Eski Disney Yıldızı, Northwood Space'in Ceo'su Oldu!

Gazze’deki savaşın Mısır’ın ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu vurgulayan Sisi, yeni görev süresindeki zorluklara dikkati çekerek, "Bu zorlukların başında doğu sınırımızda (Gazze) devam eden savaş geliyor. Özelde Mısır'ın ulusal güvenliğine, genelde ise Filistin davasına tehdit oluşturması sebebiyle, bu savaşın sürdürülmesini önlemek için tüm çabalarımızı seferber etmemiz gerekiyor” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı, halkın sadece Cumhurbaşkanını seçmek için değil, aynı zamanda Gazze’ye yönelik sürdürülen “insanlık dışı savaşı reddetmelerinin ifadesi olarak oy kullandığını" söyledi.

"Yeni bir cumhuriyet inşa etmeyi sürdürmek için çalışma" sözü veren Sisi, "Ulusal diyaloğumuzu daha etkin ve işlevsel bir şekilde sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

AA    

Editör: Salih Demirelli