Şişli'de bir dükkandan kötü kokular yayılması üzerine yapılan ihbar sonrası polis ve belediye ekipleri, yaptıkları incelemede 85 kediyi farklı ırklarda, bakımsız ve sağlıksız bir halde buldu. Veteriner muayenesinde kedilerin beslenme ihtiyaçlarının ihmal edildiği ve kötü muamele gördükleri belirlendi. 59 yaşındaki G.B. adlı kadın, 613 bin lira para cezasına çarptırıldı.

Şişli Belediyesi Veteriner İşleri'ne, 25 Haziran Salı günü İzzetpaşa Mahallesindeki bir adresten kötü kokuların geldiği ve çok sayıda kedinin bulunduğu, sağlık durumlarının kötü olduğu yönünde bir ihbar yapıldı. Belediye ekipleri, durumu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği'ne bildirdi. Olay yerine Havyan Koruma Büro Amirliği ekipleri ile Şişli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Şişli Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Şişli Zabıta Müdürlüğü görevlileri sevk edildi.

Kütahya'da Uyuşturucu Taşıyan Otobüs Yolcusu Kadın Yakalandı Kütahya'da Uyuşturucu Taşıyan Otobüs Yolcusu Kadın Yakalandı

85 Kedinin Sağlık Durumu Kötü

Ekipler, belirtilen adrese ulaştıklarında, ihbar edilen dükkân ve dairenin 82 yaşındaki T.K.'ye ait olduğunu ve 59 yaşındaki kızı G.B.'nin çok sayıda kediyi dükkanda tuttuğunu tespit etti. İçeri girdiklerinde, çeşitli ırklarda 85 kedinin bulunduğunu ve sağlık durumlarının kötü olduğunu gözlemlediler. Belediye veteriner ekipleri, kedileri getirilen kafeslere yerleştirerek Şişli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne götürdü.

Kedilere Kötü Davranılmış

Veteriner İşleri Müdürlüğü'nde kedilere yapılan muayenede, 85 kedinin bakımlarının ve beslenmelerinin ciddi şekilde ihmal edildiği, hastalıklı olan kedilerin ise tedavi edilmediği ve kedilere kötü muamelede bulunulduğu tespit edildi.

613 Bin Lira Adli Para Cezası

G.B.’ye 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun "Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak" maddesi gereğince her bir kedi için 7 bin 216 lira olmak üzere toplamda 613 bin 360 lira adli para cezası uygulandı.

Kaynak: DHA