Aşırı üşümek çeşitli hastalıkların habercisi olabiliyor. Bu nedenle devamlı olarak üşümeyi göz ardı etmemek önem taşıyor.

Üşümek çevre ısısının ani değişikliğine karşı yanıt olarak vücudun bir tepkimesi olarak ortaya çıkıyor.

Soğuk havalarda üşümek her insan için normal kabul ediliyor. Ancak üşümenin sürekli bir hal aldığı durumlarda  bir hekime başvurmak önem taşıyor.

Sürekli Üşümenin Nedenleri

Vitamin Eksikliği/Yetersiz Beslenme

Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerinin eksik alınması vitamin eksikliğine sebep olur. 

B12 vitamini, demir, C vitamini ve folat gibi vitaminlerin de eksikliği anemiye neden olarak çok üşümenin bir belirtisi olabiliyor.

Anemi

Sürekli üşüyen kişilerde en sıkça rastlanılan durum olan kansızlıkta üşüme gibi belirtiler görülebiliyor.

Troit Hastalıkları

Troit bezinin az veya fazla çalışması sonucunda, üşümenin yanında kişilerde yorgunluk, saç dökülmesi, kilo kaybı veya alımı gibi sorunlar da eşlik edebiliyor.

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diyabet

Kan şekerinin kontrolsüz şekilde uzun süre yüksek seyretmesi durumunda el ve ayaklarda sıcaklık ve dokunma hislerinden sorumlu sinir hücreleri zarar görüyor üşüme hissi ortaya çıkıyor.

Zayıf Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, birçok hastalığa yakalanmayı kolaylaştırıyor. Ve bağışıklığı zayıflayan kişilerde üşüme durumu ortaya çıkabiliyor.

Dolaşım Problemleri

Dolaşım sistemi sorunlarına sahip bireylerde en yaygın belirtinin üşümek olduğu bildiriliyor.

Aşırı Zayıflık

Vücudu saran yağ tabakasının eksikliği de üşümeye neden olan bir problemdir.

Devamlı üşümek ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda bir uzmana başvurmak büyük önem taşıyor.

Herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilere üşümenin önüne geçmek için, düzenli beslenmesi ve spor yapması, yeterli kalori alması, düzenli uyuması ve gerekli vitaminleri eksiksiz alması öneriliyor.

Muhabir: Ebrar Çelik