Milli Savunma Bakanlığı kaynakları Irak makamları ile gerçekleşen son görüşmelerin ardından Ortak Harekat Merkezi kurulup, kurulmayacağına ilişkin soruları yanıtlarken, “Irak tarafı da terör örgütü PKK'yı tehdit olarak görmektedir” bilgisini paylaştı.

Irak makamları ile gerçekleşen son görüşmelere ilişkin bakanlık kaynakları, "Irak ile belirli seviyelerde görüşmeler devam etmektedir. Aralık ayında yapılan toplantının ikincisi geçtiğimiz günlerde Bağdat'ta yapılmıştı. İki ülke arasında imzalanması planlanan 'Stratejik Çerçeve Belgesi' için hazırlıklar devam etmektedir. Bizim bu belgede olmasını istediğimiz hususlardan biri de Ortak Harekat Merkezi'nin kurulmasıdır” açıklamasını yaptı.  

TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan 23 Nisan Mesajı TBMM Başkanı Kurtulmuş’tan 23 Nisan Mesajı

Kaynaklar, harekat merkezinin işletilmesine yönelik teknik detayların söz konusu belgenin imzalanmasından sonra belirleneceğini de kaydederek, “Irak tarafı da terör örgütü PKK'yı tehdit olarak görmektedir. Bizim Ortak Harekat Merkezi ve diğer terörle mücadeledeki iş birliği tekliflerimize olumlu yaklaşmaktadırlar. Önümüzdeki dönemde terörle mücadele ve hudut güvenliği gibi konularda Irak makamları ile çalışmalarımız artarak devam edecektir" bilgilerini verdi.

Terör örgütünün son saldırısına ilişkin de Bakanlık kaynakları, "Son dönemde saldırıların gerçekleştirildiği yerler artık Pençe - Kilit Operasyon bölgesinin en uç, en cephe bölgeleridir. Orada ufak bir bölüm kaldı, orayı da temizleyip kilidi kapattıktan sonra hudutlarımız daha güvenli hale gelecektir. Terör örgütünün son dönemdeki saldırılarının amacı da bu kilidin kapatılmasını önlemektir. Terör örgütü için bu saldırılar son çırpınışlardır. Bu çırpınışlar onları beklenen sondan kurtaramayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: DHA