Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, okuldaki eğitimin yanı sıra bir mesleğin öğrenilmesinin önemine işaret ederek, "Çocukların bir mesleğe yönlendirilmesi, hayatlarının garantiye alınması açısından çok önemlidir" değerlendirmesini yaptı.  

ÇAYKUR'dan Yaş Çay Alımına Düzenleme ÇAYKUR'dan Yaş Çay Alımına Düzenleme

TESK Başkanı Palandöken, çırak, kalfa ve usta istihdamında sorunlar yaşandığına dikkat çekerek, eskiden baba mesleğini devam ettirenlerin hayata daha hızlı atıldıklarını hatırlattı. 

Artık günümüzde kimsenin çocuğunu ne sanayiye gönderdiğini ne de bir başkasının yanında çalışmasına müsaade ettiğini ifade eden Palandöken, "Okuyan çocuk, elinde farklı meslek olmazsa okuduğu bölümde iş bulamadığı takdirde açıkta kalıyor" tespitinde bulundu. 

Palandöken, okuldaki eğitimin yanı sıra bir mesleğin de öğrenilmesinin önemine işaret ederek, "Gençler, kendi geleceği için mutlaka bir meslek öğrenmede azimli olmalı. Çocukların bir mesleğe yönlendirilmesi, hayatlarının garantiye alınması açısından çok önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Mesleki eğitimin son yıllarda önem kazandığını belirten Palandöken, çıraklığın cazip hale getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA