Kazaya göre, Tesla'nın robotlarından biri bir mühendise saldırdı ve olay, çalışanların acil kapatma butonuna basma çabasıyla kaosla sonuçlandı. Olayı inceleyen avukat, bu tür kazaların yetkililere "bildirilmediğine" dair kanıtlar bulduğunu iddia ediyor.

Tesla mühendisi, Giga Teksas fabrikasında meydana gelen bir arıza sırasında bir robotun saldırısına uğradı. Kontrolden çıkan robot, yeni dökülmüş alüminyum parçalarını taşımak üzere tasarlanmıştı ve iş arkadaşlarına saldırdı. Robot, fabrikadaki iki kullanım dışı robotun yazılımını tasarlayan mühendisi yakalayarak kaçmasına izin vermedi. Metal "pençelerini" mühendisin kollarına ve sırtına saplayan robot, arkasında uzun bir "kan izi" bıraktı ve mühendis yaralandı. Olay, 2021 yılında eyalete sunulan bir rapor ile ortaya çıktı.

Tesla'nın Teksas fabrikasında, 2021 veya 2022'de robotlarla ilgili başka bir yaralanma raporu bulunmasa da, bu olay, otomatik robotların işyerlerindeki risklerine yönelik endişelerin artmasına neden oldu. Tesla'nın yaralanma raporunda, mühendisin işten izin almasına gerek olmadığı iddia ediliyordu.

Yaralanma Sayılarında Eksik Raporlar Var

Tesla'nın Giga Texas fabrikasında meydana gelen yaralanmaların sayısının eksik rapor edildiği ortaya çıktı. Fabrikada çalışanları temsil eden bir avukat, yapılan görüşmelere dayanarak, ölüm vakaları da dahil olmak üzere yaralanmaların eksik raporlandığını belirtti. Bu eksik raporlama, inşaat işçisi Antelmo Ramírez'in 28 Eylül 2021'deki sıcak çarpması sonucu ölümünü içeriyordu. Müfettiş raporuna göre, Tesla'nın 2018'de 36 yaralanmayı hükümet dosyalarında raporlamadığı belirlendi.

Yürüyen Merdiven Nasıl Bulundu, İsmini Kim Verdi? Yürüyen Merdiven Nasıl Bulundu, İsmini Kim Verdi?

Tesla'nın 2021 Yıllık Uyumluluk Raporu, yazılım mühendisinin kanlı robot saldırısını belgeleyen küçük ayrıntılara sahiptir. Rapor, mühendisin sol elinde oluşan yaraların iyileşmesi için işten "sıfır" gün izin alması gerektiğini açıklıyor. Olay sırasında görgü tanıkları, saldırıya uğrayan mühendisin kurtulmaya çalışırken başka bir işçinin acil "durdurma" düğmesine bastığını ve mühendisin hurda alüminyum toplamak için tasarlanmış bir oluktan düşerek kanlar içinde kaldığını aktardılar.

HABER MERKEZİ

Editör: Salih Demirelli