Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, TFF'nin Fair Play'in teşvik edilmesi, yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlediği Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Ödülleri'nin Mayıs 2024 dönemini ve 2023-2024 sezonunun bütününü değerlendirmek üzere bir araya geldi.

En Centilmen Futbolcu: Guilherme (Konyaspor)

En Centilmen Takım: Hatayspor

Ankara Keçiörengücü, Süleyman Luş'u Kadrosuna Kattı Ankara Keçiörengücü, Süleyman Luş'u Kadrosuna Kattı

En Centilmen Teknik Direktör: Abdullah Avcı (Trabzonspor)

En Başarılı Fair Play Kariyeri - Emrah Başsan (Sivasspor)

Ali Erten başkanlığında, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Banu Yelkovan, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Berrin Altınöz ve Metin Tekin'den oluşan TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu toplantı sonunda sezon değerlendirmelerini açıkladı.

Süper Lig'de en centilmen futbolcu Konyasporlu Guilherme, en centilmen takım ise Hatayspor oldu. En centilmen teknik direktör de Abdullah Avcı seçildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Özel Ödülü

En Başarılı Fair Play Kariyeri - Emrah Başsan (EMS Yapı Sivasspor)

En Başarılı Fair Play Kariyerine Emrah Başsan’ın seçilmesine gerekçe şu şekilde açıklanmıştır: “profesyonel Futbol kariyerinde 448 maçı olan Emrah Başsan'ın bugüne kadar hiç kırmızı kartı bulunmuyor. Benzer istatistiğe sahip meslektaşları arasında da en az sarı kart gören futbolculardan biri olması, meslektaşlarına ve futbolun diğer paydaşlarına karşı saygılı ve örnek oluşturan davranışları ve Fair Play değerleri ile örtüşen başarılı futbol kariyeri nedeni ile Emrah Başsan, 2023-2024 Sezonu "TFF Özel Ödülü"ne ödülüne layık görülmüştür.

1. Lig 2023 - 2024 Sezonu Değerlendirmesi

1. Lig 2023 - 2024 Sezonu En Centilmen Futbolcusu: Bülent Cevahir - Sakaryaspor

Bülent Cevahir’in 1. Lig 2023 - 2024 sezonunun en centilmen futbolcusu gösterilmesine gerekçe şu şekilde açıklanmıştır: “Profesyonel kariyerinde 335 maçı geride bırakan defans oyuncusu Bülent Cevahir'in, profesyonel futbol kariyerinde hiç kırmızı kartı bulunmuyor. Bunun yanı sıra kart görme oranının da benzer pozisyondaki meslektaşlarından çok daha düşük olduğu görülüyor. Savunma oyuncusu olarak, daha yüksek faul ve kart riski bulunan bir alanda görev yapmasına rağmen, 2023-24 sezonunu sadece 1 sarı kart görerek tamamlamış, elde ettiği bu başarı dikkati çekici bulunmuştur. Diğer yandan mesleğine, rakiplerine ve futbolun diğer paydaşlarına karşı gösterdiği saygı ve örnek davranışları nedeni ile "Trendyol 1. Lig 2023-24 Sezonunun En Centilmen Futbolcusu" olarak ödüle layık bulunmuştur.

1. Lig 2023 - 2024 Sezonu En Centilmen Takımı: Göztepe

Gerekçe: “Göztepe, Trendyol 1. Lig 2023-2024 sezonunu, takım olarak doğrudan kırmızı kart görmeden, ikinci sarıdan gördüğü tek kırmızı kartla tamamlayan tek takım olmuştur. Bunun yanı sıra maç başına 1,88 sarı kart ortalaması ile ligin en az sarı kart gören takımlarından biridir. Sezon boyunca iddialı bir şekilde mücadele veren ve Süper Lig'e çıkma başarısı bir takımın, sportif başarıyı amaçlarken zorlu mücadele koşullarında ve kazanma baskısı altında dahi Fair Play değerlerini ve centilmenliği elden bırakmayarak en iyi kart istatistiklerine sahip olması Kurulumuzca takdirle karşılanmış ve Göztepe "Trendyol 1. Lig 2023 - 2024 sezonunun En Centilmen Takımı" ödülüne layık görülmüştür.”

1. Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Teknik Direktörü: Stanimir Stoilov - Göztepe

Gerekçe: “Göztepe ile Süper Lig'e yükselirken, sözleri, davranışları ve vizyonu ile ülke futbolumuza ve marka değerine katkı sağlayan yaklaşımları, maç önü ve sonunda rakiplerine, rakiplerinin emeğine, hakemlere, futbol ailesine ve futbolun diğer paydaşlarına saygılı açıklamaları, oyuncuları üzerinde güven ve saygı uyandıran oyun odaklı centilmen duruşu ve örnek davranışları yanında gerektiğinde kendi objektif özeleştirisini yapabilmesi, daha iyi oynadığı için rakibini içtenlikle tebrik etmesi, skordan bağımsız olarak saha kenar duruşunu bozmadan oyunda kalması gibi Fair Play değerleri ile bire bir örtüşen eylem, davranış ve kişiliğinden dolayı Stanimir Stoilov "2023-2024 sezonunun Trendyol 1. Lig En Centilmen Teknik Direktörü" olarak ödüle layık görülmüştür.

Kaynak: DHA