Türk Hava Yolları (THY) seyahat eden yolcular, Yeni Dağıtım Yeteneği (NDC) entegrasyonu sayesinde tercihlerine daha geniş bir hizmet ve ücret seçeneği ile ulaşabilecekler.

Konya Seydişehir'de Otomobil Kazası: 1 Yaralı Konya Seydişehir'de Otomobil Kazası: 1 Yaralı

Ulusal Hava Taşıyıcıları Birliği (IATA) tarafından geliştirilen NDC, havayolu şirketlerine zengin içerikleri ve daha özelleştirilmiş teklifleri doğrudan seyahat acenteleri ve üçüncü taraf platformlara iletmelerine olanak tanıyan bir endüstri standardıdır. Bu sistemle birlikte THY, yolcularına daha geniş bir hizmet ve ücret seçeneği sunarak kişiselleştirilmiş rezervasyon deneyimlerini artırma fırsatı bulacak. NDC, uçuş durumu, ücretler ve yan hizmetlere dair gerçek zamanlı güncellemelerle, yolcuların en güncel bilgilere anında erişmelerini sağlayacak.

Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı (Pazarlama ve Satış) Ahmet Olmuştur, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Misafirlerimize seyahatleri boyunca ayrıcalıklı bir deneyim sunmak için çabalıyor ve dijital inovasyon vizyonumuz doğrultusunda yeni modelleri hayata geçiriyoruz. NDC projesini başlatarak iletişim yöntemimizi geliştirmeyi ve paydaşlarımıza sağlam, zengin içerikli bir kanal sunmayı hedefliyoruz" dedi ve projeyi 2024 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti.

Kaynak: DHA