Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin, göçmen kaçakçılığıyla mücadele çalışmaları kapsamında gümrük kapıları ve limanlarda yapılan denetim ve kontrollerle 2024 yılının ilk 4 ayında gerçekleştirilen operasyonlarda, 354 olayda 725 düzensiz göçmen yakalandı.

Cevdet Yılmaz: Cezayir En Çok Yatırım Yaptığımız Ülkedir Cevdet Yılmaz: Cezayir En Çok Yatırım Yaptığımız Ülkedir

Gümrük Muhafaza Ekipleri Göz Açtırmıyor

Ticaret Bakanlığı, konuya ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamaya göre; Ticaret Bakanlığı, düzensiz göçmen kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında 2024 yılı ilk 4 ayı boyunca Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından gümrük kapıları ve limanlarda yapılan operasyonlarda göçmen kaçakçılarına göz açtırmadı. Ekipler tarafından gerçekleştirilen risk analizi, istihbarat çalışmaları ve rutin kontroller neticesinde şüpheli olarak tespit edilen araçlar ve konteynerler mercek altına alındı. Yapılan incelemeler sonucu uzman ekiplerce detaylı arama yapılan şüpheli araçlarda yasal yükün doğal boşluklarına saklanan düzensiz göçmenler tespit edildi.

Yılın ilk dört ayında gerçekleştirilen 354 olayda, farklı uyruklarda 725 düzensiz göçmen yakalandı. Olaylarla ile ilgili soruşturmalar ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarınca devam ediyor.

Kaynak: DHA