Timsahların gözyaşı döktüğüne dair yaygın bir inanış, doğal dünyanın ilginç bir fenomenine dayanıyor. Yeni bilimsel araştırmalar, bu eski efsaneyi gerçeklikle buluşturuyor ve timsahların gözyaşı dökme davranışının arkasındaki doğal mekanizmaları açıklığa kavuşturuyor.

Timsah Gözyaşları: Gerçek Nedir?

Timsahlar ve kaymanlar, beslenme sırasında genellikle ağızlarını açıp kapatarak tıslama ve oflama sesleri çıkarır. Bu hareket sırasında, sinüslerine hava girmesi sonucu gözlerinde bulunan gözyaşı filmi, gözyaşı kanalından dışarı doğru itilir. Bu doğal mekanizma, timsahların gözlerini nemli tutmak ve korumak için evrimsel olarak gelişmiştir.

ÖSYM'den Okul Birincisi Olan Adaylara Uyarı! ÖSYM'den Okul Birincisi Olan Adaylara Uyarı!

Bilimsel Araştırmalar Ne Diyor?

Nörolog D. Malcolm Shaner ve zoolog Kent A. Vliet'in yaptığı araştırmalar, timsahların bu gözyaşı dökme davranışını doğa filmi kayıtlarıyla belgelemiştir. Gözlerindeki gözyaşı, aşırı miktarda protein, mukus ve elektrolit içeren son derece verimli bir yapıdadır ve timsahların gözlerini uzun süre nemli tutmalarını sağlar. Bu özellikleriyle, timsah gözyaşı insan gözyaşlarından oldukça farklı bir işlev görür.

Muhabir: Sibel Bay