Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, toksik ilişkilerde yalnızlık ve terk edilme korkusunun yaygın olduğunu ifade etti.

NPİSTANBUL Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, başlangıçta zararsız gibi görünen ilişkilerin zamanla insanın ruhunu ve bedenini zehirlemeye başlayabileceğini söyleyen uzmanlar, sağlıklı bir ilişkiye kıyasla, toksik bir ilişkide yaşam enerjisinin azaldığını vurguladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, kişinin, zaman zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebildiğini belirterek; "Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir. Sonunda, kişi kendini başkalarına karşı kapatabilir ve ait olmadığı bir yerde hissedebilir" dedi.

Kaçıngan/Kısıtlayıcı Yeme Bozukluğu (ARFID) Nedir? Kaçıngan/Kısıtlayıcı Yeme Bozukluğu (ARFID) Nedir?

Başlangıçta zararsız gibi görünen ilişkilerin zamanla ruhumuzu ve bedenimizi zehirlemeye başlayabileceğinin altını çizen Aydın; "Sağlıklı bir ilişkiye kıyasla, toksik bir ilişkide yaşam enerjimiz azalır, tepkilerimiz değişir ve ruhsal olarak huzursuzluk hissederiz" şeklinde konuştu.

Aydın, bu tip ilişkilerin zamanla insanı zehirlediğini ve bu zehirleme süreci fiziksel sağlığı da etkileyebileceğini bildirdi.

Toksik ilişkilerin genellikle tekrar eden döngülere girme eğiliminde olduğunu vurgulayan Aydın; "İnsanlar, ilişkinin düzelebileceğini ya da sorunun kendi hatalarında olduğunu düşünmeye başlarlar. Bu düşünce tarzı, manipülasyonun bir parçası olabilir. Manipülatif davranışlar, kişinin karar mekanizmasını ele geçirir ve bu da diğer tarafı manipülasyona açık hale getirir. Ayrıca, kişinin kendi yetmezlik duyguları varsa, ilişkide bu duygulardan daha fazla etkilenebilirler.

Aile de bu duruma katkıda bulunabilir; örneğin, bir baba kendi yetmezlik hissini çocuğuna yansıtabilir. Toksik ilişkilerde, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygındır. Kişi, zaman zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebilir. Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir. Sonunda, kişi kendini başkalarına karşı kapatabilir ve ait olmadığı bir yerde hissedebilir" ifadelerini kullandı.

Sınırları Belirlemek Önemli

Toksik insanlara sınırlar koymadan önce, kişinin kendi sınırlarını belirlemesinin önemli olduğunu anlatan Aydın; "Sınırlar koymak, dışarıdan gelebilecek problemlere karşı kendimizi korumanın bir yolu olarak hizmet eder" cümlelerini kullandı.

Aydın, eğer bir durum rahatsızlık veriyorsa kişinin duygularını ve düşüncelerini ifade etmesinin önemli olduğunu ancak her zaman doğrunun söylenmesinin uygun olmayabileceğinden iletişimde dengenin bulunması gerektiğinİ kaydetti.

Kaynak: AA