Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2005'te aldığı kararla, Kasım'ın 3. pazar günü "Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Günü" olarak belirlendi.

Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2018'den bu yana 175 ülkenin kara yolu güvenliğine yönelik verilerini inceleyerek, "Kara Yolu Güvenliği Küresel Durum Raporu" yayımlıyor. Rapor doğrultusunda, trafik kazalarının çoğu ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 3'üne engel olması, tedavi masrafları ile birlikte kaza sonucu ölen veya engelli kalanların iş görememesi ve üretime katkısının durması gibi sebeplerden kaynaklanıyor.

1,3 Milyon Kişi Trafik Kazalarında Can Veriyor

DSÖ'nün 2022 raporu doğrultusunda, her yıl yaklaşık 1,3 milyon kişi trafik kazaları sonucu yaşamını kaybediyor, 20 ila 50 milyon kişi ölümcül olmayan yaralanmalar yaşıyor ve birçok kişi engelli kalıyor.

Araç kullanırken ortalama hızın yükselmesi, hem kaza olasılığını hem de kazanın sonuçlarının ciddiyetini artırıyor. Alkol veya herhangi bir maddenin etkisi altında araç kullanmak, ölüm veya ciddi yaralanmalarla sonuçlanıyor.Araç kullanırken cep telefonu gibi faktörlerin yol açtığı dikkat dağınıklığı, yol güvenliği açısından giderek artan endişe kaynağı haline geliyor.

İsrail’in Hava Bombardımanında Onlarca Sivil Öldü İsrail’in Hava Bombardımanında Onlarca Sivil Öldü

Ölümlerin Yüzde 93'ü, Düşük ve Orta Gelirli Ülkelerde

Raporda, yüksek gelirli ülkelerde dahi, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip kişilerin trafik kazalarına karışma olasılığının daha fazla olması öne çıkıyor.

Trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranı Afrika bölgesinde en yüksek, Avrupa bölgesinde ise en düşük olarak kayıtlara geçiyor.

AA