Yabancı basın kuruluşları tarafından yapılan değerlendirmede Türk Deniz Kuvvetleri'nin Akya torpidosunu ateşlemesiyle birlikte TSK'nın öngörülemez bir güce ulaştığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, bu atış büyük bir heyecanla izlendi ve başarıyla tamamlandı.

AKYA ağır torpidosu, 12 bin yardalık mesafeden atılarak hedef gemiyi tam isabetle vurarak batırdı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci gibi önemli isimler, TCG GÖKOVA'nın Komuta Merkezi'nde atışı izledi.

Tcg Preveze 2

Deniz Kuvvetleri Komutanı'ndan Açıklama

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, atışın ardından yaptığı değerlendirmede, "Bugün Türk Deniz Kuvvetleri için çok önemli bir gün. Yerli ve milli torpidomuz AKYA'nın çok başarılı bir atışını icra ettik ve AKYA torpidosunu Türk Deniz Kuvvetleri envanterine aldık" dedi. Ayrıca, Türkiye'nin kendi savunma sanayisine kazandırdığı başarıları hatırlatarak, "Dünyadaki 5-6 ülkeden biri olduk" ifadesini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı'ndan Teşekkür

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, yüksek teknolojili AKYA torpidosunun başarılı atışıyla ilgili olarak, "Bu Mavi Vatanımızın korunmasında, bölgedeki haklarımızın korunmasında Deniz Kuvvetlerimiz için çok caydırıcı bir güç olacak" dedi. Görgün ayrıca, projede emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti.

Roketsan Genel Müdürü'nden Değerlendirme

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, envantere giren yerli ve milli mühimmatlarla Türkiye'nin Mavi Vatan'daki gücünü vurgulayarak, "Türkiye'nin Mavi Vatan'daki çelik kılıcının ne kadar keskin olduğunu gösteriyor. Bunu milli kabiliyetlerle gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu da burada hepimiz beraber yaşadık" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Preveze Sınıfı Denizaltı Modernizasyon Projesinde Önemli İlerleme

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi kapsamında, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM), 4 adet denizaltının modernizasyonunda kritik sistem kabullerini başarıyla tamamladı.

Preveze 4

TCG Preveze’de Sistem Kabulleri ve Deniz Kabul Tecrübeleri

Proje kapsamında, TCG Preveze (S-353) denizaltısının tasarım aşamalarının devamı esnasında teslim edilmesi gereken Atalet Seyir Sistemi, CTD Problar, Soğutulmuş Su Sistemi ve Statik İnverterlerin deniz kabul tecrübeleri, 2022 yılında başarıyla tamamlandı.

Gür Sınıfı Denizaltıları İçin STM’nin Üstlendiği Sorumluluklar

STM, Gür Sınıfı Denizaltılar için entegre edilecek olan Advent-Müren Savaş Yönetim Sistemi'nin platform entegrasyon sorumluluğunu üstlenerek, Türk Donanması'nın milli sistemlerle güçlendirilmesine önemli bir katkı sağlıyor.

Denizaltı 3

Dünyanın Erken Zamanlarına Yolculuk: Miller – Urey Deneyi Dünyanın Erken Zamanlarına Yolculuk: Miller – Urey Deneyi

STM’nin Denizaltı Projelerindeki Rolü

STM, Türk Donanması ile dost ve kardeş ülke donanmalarının su üstü ve denizaltı platformlarının tasarım, inşa ve modernizasyon faaliyetlerinde önemli görevler üstleniyor. Şirket, denizaltı modernizasyon ve inşa projelerinde Türk Donanması'nın yanı sıra, Pakistan'ın Agosta 90B Khalid Sınıfı denizaltılarının modernizasyonunda da ana yüklenici olarak görev yapıyor.

Kaynak: Sibel Bay