Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kaynakları, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde son bir haftada, aralarında sözde yöneticilerin de bulunduğu 108 teröristin etkisiz hale getirilmesine ilişkin soruları yanıtladılar.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk Aktürk'ün haftalık basını bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan MSB kaynakları, son haftalarda Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen terörist sayısında yaşanan artışa ilişkin daha önce 'Bu yaz Irak'ın kuzeyinde kilidin kapanacağı' yönünde açıklama yapıldığını anımsattı.

MSB kaynakları, Bakan Yaşar Güler'in ifade ettiği gibi öngörülemez, alışılmadık, süratli ve sürekli operasyonlarla bölgede terörle mücadelenin sürdürüleceğini vurgulayarak, şu anda terörle mücadelenin belirtilen şekilde devam ettiğini ve TSK'nın da artık sürekli operasyon devresinde olduğunu kaydetti.

ASELSAN Büyük Tatbikatta Rol Alıyor ASELSAN Büyük Tatbikatta Rol Alıyor

Öte yandan Irak’ın kuzeyinde yıldırım düşmesi sonucu bazı askerlerin şehit olduğu sorusuna ilişkin, üslerin tamamında paratoner olduğu, TSK'nın üs bölgesine konuşlanırken ilk kurulan sistemlerden birinin paratonerler olduğu aktarıldı.

Irak'ın kuzeyindeki Pençe bölgesinde yıldırım düşme olayının yoğun yaşandığı sadece dün üs bölgelerine düşen yıldırım sayısının 307 olduğu kaydedildi.

ABD'den F16 tedarikine ilişkin ise taslak teklif ve kabul mektupları üzerinde ilgili birimlerin gerekli inceleme ve değerlendirmeleri yaparak ABD'li muhataplara ilettiği, sürecin planlandığı şekilde devam ettiği belirtildi.

Kaynak: AA