Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ait perakende satış endekslerini kamuoyuyla paylaştı. Sabit fiyatlarla perakende satış hacminin eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldığı rapor edildi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları aynı seviyede kalmışken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,2 azaldı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,1 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmindeki yıllık değişim incelendiğinde, eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,8'lük bir artış yaşandığı görüldü. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,8 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 18,6 artış gösterdi. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,5 düştü.

Cari fiyatlarla perakende cironun eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 85,7 arttığı belirlendi. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 90,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 89,9 artış kaydederken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 67,2 arttı.

SPK Başkanı’ndan Gizli Fon Açıklaması: 'Dolandırıcılık!' SPK Başkanı’ndan Gizli Fon Açıklaması: 'Dolandırıcılık!'

Perakende ciro, eylülde bir önceki aya göre yüzde 4,2 artış gösterdi. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 3,5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,1 arttı.

AA