Türk Kızılayı’nın, Türkiye'de kan bağışı bilincini artırmak amacıyla başlattığı 'Birbirimize Candan Bağlıyız' kampanyası devam ediyor. Kampanya kapsamında 2024 yılında 1 milyon 266 bin 587 ünite kan bağışı alınırken, oranların dünyadaki kan bağışı ortalamasının altında kaldığı ifade ediliyor.

Kızılay’ın hem düzenli kan bağışçısı oranını artırmak hem de mevsimsel olarak düşen kan bağışlarından dolayı azalan stok seviyesini ihtiyacı karşılayacak rakamlara çıkarmak amacıyla 'Birbirimize Candan Bağlıyız' sloganıyla başlattığı kan bağışı kampanyası devam ediyor.

2024 Yılında Yaklaşık 1 Milyon 300 Bin Kan Bağışı Alındı

Türk Kızılayı’nın verilerine göre; 2024 yılının başından bu yana 1 milyon 197 bin kişiden, 1 milyon 267 bin ünite kan bağışı alındı. Bu bağışçıların ise 830 bininin düzenli kan bağışçısı olduğu saptandı. En çok kan bağışı lise mezunlarından gelirken, onu sırasıyla lisans, ilkokul, ortaokul, ön lisans ve yüksek lisans takip etti.

Kadın kan bağışçısı oranı yüzde 12,2 seviyesinde tespit edildi. 2024 yılında kadın bağışçılardan gelen bağış sayısının ise 148 bin 664 ünite olduğu ve bu bağışların yüzde 50’sinin düzenli kan bağışçılarından oluştuğu belirtildi.

Erdoğan: 15 Temmuz'u İftiralarla Lekelemeye Çalışanları Affetmeyeceğiz Erdoğan: 15 Temmuz'u İftiralarla Lekelemeye Çalışanları Affetmeyeceğiz

Ö. Kan Bağışı2

En Fazla 20 Yaşındakiler Kan Bağışlıyor

Kadın bağışçılarda en çok 20 yaşındakiler kan bağışlarken, kadın kan bağışçılarının yüzde 50’den fazlasının 19-35 yaş aralığında olduğu belirlendi.

Türkiye genelinde kan bağışlayanların yüzde 50’den fazlası 26-45 yaş aralığında yer alırken, 20 yaşındakilerin en çok kan bağışlayan grup konumunda olduğu tespit edildi.

Neden 14 Haziran?

Kızılay Avrupa Bölge Kan Merkezi Müdürü Gülhayat Kızanlık, 14 Haziran’ın önemine değinerek, ‘’Türk Kızılayı olarak biz ‘Birbirimize Candan Bağlıyız’ sloganıyla bir kampanya başlattık. İnsanlar gönüllü kan bağışı yaparak aslında sadece kan bağışı yapmış olmuyorlar. Bir hastanın yaşama tutulmasına vesile oldukları için aslında bir bağ, bir can bağı oluşturuyorlar. Bu nedenle biz bağışçılarımızla 'Birbirimize Candan Bağlıyız' sloganıyla yola çıktık. 14 Haziran günü, A-B-O kan grubunu bulan Nobel ödüllü bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü tarafından da gönüllü kan bağışçıları günü olarak akdedilmiş. Biz de 14 Haziran gününü bu nedenle bağışçılarımıza bir teşekkür için vesile olarak görüyoruz. Küçük hediyelerimizle kendilerini kan bağışı noktalarımıza bekliyoruz’’ dedi.

‘’Ülkemizde Yıllık 3,5 Milyon Ünite Kan İhtiyacı Var’’

Kızanlık, günlük 8 bin 500 kan bağışçısına ihtiyaç duyulduğunu belirterek “düzenli kan bağışı oranının yüzde 70 yüzde 80’lerde olması gerekiyor. Kan, acil değil sürekli bir ihtiyaç diyoruz. Bu da şundan kaynaklanıyor. Özellikle acil bir ihtiyaç olduğunda kanın hazır halde testleri çalışılmış ve gerekli işlemlerden geçirilmiş olarak, hastaneye sevk edilmek üzere transfer edilmeye hazır şekilde depolarımızda olması gerekiyor. Bu nedenle hastane tarafından acil olarak addedilen bir kan aslında bizim depolarımızda sürekli olarak bulunmak zorunda. Bu stoğu da ancak düzenli kan bağışçılarıyla sağlayabiliriz. Ülkemizde ortalama olarak 3,5 milyon yıllık kan kullanımı söz konusu. Bizim de Kızılay olarak ülke stoğumuzun en az 70 bin ünitenin üzerinde olması gerekiyor anlık olarak. Neden 70 bin ünite? Çünkü ülkemizde yaklaşık bin 200 hastaneye hizmet veriyoruz. Bu hastanelerin haftalık kullanımı da yaklaşık 70 bin ünite. Bu nedenle haftalık olarak kullanılan bu 70 bin ünitenin bizim stoklarımızda her daim hazır olması gerekiyor. Bu da günlük olarak yaklaşık 8 bin 500 kan dostuna ihtiyacımız olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA