Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Büyükselçuk, Adana'daki Ulusal Hububat Konseyi 2024 Mısır ve Buğday Kongresi'nde yaptığı konuşmada, "2023 yılında Türkiye 78 milyon ton yem üretimiyle Avrupa birincisi, dünya 7'ncisi olmuştur" dedi. 

Etkinlikte, "Mısır Üretimi ve Endüstrisi" oturumunda konuşan Nuri Büyükselçuk, Türkiye'nin yem üretiminde önemli bir noktada olduğunu belirterek, "2023 yılında Türkiye 78 milyon ton yem üretimiyle Avrupa birincisi, dünya 7'ncisi olmuştur. Bu yemleri 580 yem fabrikasında yüzde 65 kapasite kullanımıyla üretmekteyiz" bilgisini verdi.

Konut Fiyatlarını Düşürebilecek Yatırım Fonu Konut Fiyatlarını Düşürebilecek Yatırım Fonu

Büyükselçuk, 2000'li yıllardan bu yana karma yem sanayinin 5 kata yakın yüzde 477 büyüdüğünü kaydederek, Türkiye'de piyasaya arz edilen mısırın yüzde 75'inin yem amaçlı kullanıldığına dikkati çekti. 

Mısır fiyatlarının aşırı arttığı dönemlerde yem rasyonlarına üzülerek de olsa insan gıdası olan buğdayın girdiğini anlatan Büyükselçuk, "Biz aslında bunu çok da tercih etmiyoruz. Buğday insan gıdası olarak kullanılmalı. Kullandığımız mısır ve türevleri, kanatlı yemlerinde yüzde 50-60, besi yemlerinde yüzde 30-40, süt yemlerinde yüzde 50-60 oranında rasyonlara dahil edilebilir. Bu nedenle mısır ve türevlerinin tedariki özellikle beyaz et ve yumurta başta olmak üzere hayvansal gıda üretimi açısından çok büyük önem arz etmektedir" açıklamasını yaptı. 

Kaynak: AA