Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ahmet Yıldız, Filistin'in BM'ye tam üyelik başvurusuna ilişkin Türkiye'nin tutumunu net bir şekilde dile getirdi. Yıldız, BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Filistin'in tam üyeliğini veto etmesinin ardından yapılan toplantıda konuştu. 

"Filistin'in BM'ye tam üyelik başvurusuna sarsılmaz desteğimizi teyit ediyoruz" diyen Yıldız, uluslararası toplumu, Filistin halkının temel haklarını tanıyarak, Filistin sorununu acilen ele almaya çağırdı. 

Yıldız, "Türkiye, BM Güvenlik Konseyinde veto yetkisinin kullanılmasının Filistin halkının meşru isteklerini engellememesi gerektiğine inanıyor. Bu durum, derhal ateşkes sağlanmasına da engel olmamalıdır" dedi. 

Beyaz Saray: Refah'ta Ortaya Çıkan Görüntüler İçler Acısı Beyaz Saray: Refah'ta Ortaya Çıkan Görüntüler İçler Acısı

Büyükelçi Yıldız, geçtiğimiz hafta ABD'nin vetosu nedeniyle Filistin'in hak ettiği yeri bir kez daha reddedildiğini ifade etti. Bu vetonun sadece Filistin halkının iradesini değil, Güvenlik Konseyi üyesi diğer ülkelerin olumlu oylarını da hiçe saydığını dile getirdi. 

Yıldız, "Sonsuz şiddet döngüsünü kırmak için tek geçerli seçenek, iki devletli çözümdür" diyerek, sürekli olarak tekrar edilen vetoların BM'nin kuruluş ilkelerine ve Konseyin uluslararası barış ve güvenliği koruma yetkisine ciddi bir darbe vurduğunu belirtti. 

Gazze'deki duruma da değinen Yıldız, Gazze'ye yönelik acımasız saldırıların son yedi aydır devam ettiğini ve bu süreçte binlerce Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, milyonlarca kişinin de yerinden edildiğini hatırlattı. Yıldız, uluslararası toplumdan Gazze'ye yönelik geçici önlemlerin derhal uygulanmasını talep etti ve Gazze'ye insani yardımın engellenmemesi gerektiğini vurguladı. 

Son olarak, Yıldız uluslararası hukukun terk edilmesinin, istikrarsızlık, saldırganlık ve çatışma gibi sonuçlar doğuracağını ve bölgesel yayılımına ilişkin kaygıların gerçekleşmeye başladığını belirtti. 

Kaynak: AA