Türkiye'de yerel yöneticilerin belirlenmesi için gerçekleştirilen seçim süreci, zaman zaman ilginç ve çarpıcı manzaralara sahne olabiliyor. Sandık başında yaşananlar, zaman zaman sadece demokratik bir sürecin yansımaları olmaktan öte, renkli ve olağanüstü hikayelere de ev sahipliği yapıyor.

İşte, Türkiye'den renkli seçim manzaraları...

Adana Kralı

Adana'da kral kıyafeti giymesi ve taç takarak şehirde dolaşması sebebiyle "Adana Kralı" olarak bilinen 69 yaşındaki Hüseyin Şen, Sarıçam ilçesine bağlı Çınarlı Mahallesi'ndeki Bilge Kağan Ortaokulu'nda oyunu kullandı. 

Hüseyin Şen, "Amacım gönüllü olarak Adana'yı tanıtmak. Sokaklarda bu kıyafetle geziyorum. Kıyafetim turuncu ve beyaz. Bu renkler Adana'nın sembolüdür. Bugün de oy kullanmaya böyle geldim. Benimle fotoğraf ve görüntü çektirenler çok mutlu oluyor. Onlar mutlu olunca ben de mutlu oluyorum" dedi. 

"Tespih Olmazsa Olmazımdır"

Adana'nın yöresel kıyafetlerini giyen 63 yaşındaki emekli Şahin Ünal da Çukurova ilçesine bağlı Buhara Ortaokulu'nda oyunu kullandı. 

Adnan Oktar Davasında 4 Kişi Tahliye Edildi Adnan Oktar Davasında 4 Kişi Tahliye Edildi

Giydiği şalvar takımı ve elinde tespihiyle oyunu kullanan Ünal, "Bugün seçim günü. Değişiklik olsun dedim. Oy kullanmaya böyle geldim. Şimdi tarihi Büyüksaat'e gidip arkadaşlarımla oturacağım, iftarı bekleyeceğiz. Tespihim çok dikkat çekiyor. Tespih olmazsa olmazımdır. Evden çıkarken kimliğimi unuturum ama tespihimi unutmam" ifadelerini kullandı.

Astronot Kostümüyle Oy Kullandı

Düzce'de muay thai milli sporcusu Muhammet Bişgin, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oy kullanacağı Beyciler İlkokulu'na kendi tasarladığı astronot kostümüyle geldi. 

Kendisine yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla fotoğraf çektiren Bişgin, kıyafeti tasarlarken Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'dan esinlendiğini söyledi. 

34 yaşındaki Bişgin, Beyciler İlkokulu'nda oyunu kullandı.

Bursa'nın Hacivatı

Giydiği "Hacivat" kostümüyle okula gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı 65 yaşındaki Bülent Akay, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. 

Bülent Akay, 20 yılı aşkın süredir Bursa'nın simgesi "Hacivat ile Karagöz" oyununda sahne aldığını söyledi. 

Akay, Bursa'nın Osmangazi ilçesindeki Mihraplı Abdulkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde oyunu kulandı. 

Kaynak: Haber Merkezi