TCG Kemalreis Fırkateyni Libya Açıklarında TCG Kemalreis Fırkateyni Libya Açıklarında

Atasever ve "VSS Unity" Yörünge Altı Aracı Havalandı

ABD yerel saatiyle 08.30 (TSİ 17.30) civarında, Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever'in de içinde yer aldığı Virgin Galactic'e ait "VSS Unity" yörünge altı aracını taşıyan uçak, New Mexico'daki Spaceport tesisinden havalandı.

Türkiye'nin ikinci astronotu Atasever, 6 kişilik "Galactic 07" ekibinde araştırmacı astronot olarak yer alacak. Ekibinde ABD'den iki, İtalya'dan bir özel astronot ve iki pilot bulunuyor.

"VSS Unity"nin Uçuş Planı

Uçuşun yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmesi bekleniyor. "VSS Unity" yörünge altı aracının, taşıyıcı uçak aracılığıyla 45 bin feet yüksekliğe erişmesi ve ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşması planlanıyor.

Atasever'in Mikro Yer Çekimi Deneyleri

Atasever'in yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deneyi gerçekleştirmesi bekleniyor. Deneyler arasında radyasyon analizi ve insülin kalemi testi de yer alıyor.

Atasever'in üzerindeki astronot tulumu, 3 deneye ilişkin ekipmanları taşıyabilmesi için özel olarak tasarlandı. "BEACON" beyin görüntüleme deneyi kapsamında Atasever, yakın kızılötesi spektroskopisi ölçüm cihazını uçuşun tüm fazlarında üzerinde taşıyacak. Bu deney, beynin prefrontal korteks bölgesindeki kan yayılımı ve omurilik sıvısının dinamiklerini inceleyecek.

IvmeRad Radyasyon Dozimetresi deneyi, Atasever'in ne kadar radyasyona maruz kaldığını ölçecek. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Axiom Space'in ortak deneyi olan Uzayda İnsülin Kalemi Testi ile insülin kalemlerinin uzaydaki doz aktarım verimliliği test edilecek.

Yörünge Altı Uçuşta Vezikül Analizi kapsamında, Atasever'den toplanan biyolojik örnekler özel bir mikro akışkan çip ile izole edilecek. Ayrıca, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın misyonunda yer alan MESSAGE, METABOLOM ve MIYELOID deneyleri de Atasever'in gerçekleştireceği görevde uygulanacak.

Kaynak: AA