Türkiye'nin süt ve süt ürünleri ihracatında son zamanlarda yaşanan zorluklara rağmen, Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelen bir fırsat, üreticilere yeni bir pazar imkânı sunuyor. B2B e-ihracat platformu TurkishExporter’a verilen ithalat ilanı, Türk süt ürünleri üreticilerine BAE pazarında yeni bir açılım sağlıyor. 

Türkiye, süt üretiminde dünya sıralamasında 8. sırada yer alırken, Avrupa'da 3. sırada bulunuyor. 2022'de 89 bin ton yağsız süt tozu üreten Türkiye, süt ve süt ürünlerini 100'den fazla ülkeye ihraç ediyor. Ancak, son dönemde uluslararası üretim maliyetlerindeki düşüş nedeniyle Türkiye, süttozu, tereyağı ve peynir altı suyu ürünlerinde fiyat avantajını kaybetti ve süttozu ile tereyağı ihracatında yüzde 90'a varan bir düşüş yaşandı. 

Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor Türkiye'nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Üretime Başlıyor

Ancak, BAE'den gelen bu yeni fırsatla Türk süt ürünleri üreticilerine yeni bir umut ışığı doğuyor. Türkiye’nin en büyük e-ihracat platformu TurkishExporter’a ithalat ilanı bırakan bir BAE firması, Türk üreticilerden süt satın alacağını açıkladı. 

TurkishExporter kurumsal üyeleri, bu ithalatçı firma ile iletişime geçmek için ilan üzerinden doğrudan teklif sunabilirler. Ayrıca, platformu ilk kez kullanacak firmalar, mobil uygulama Forie’yi App Store veya Google Play'den indirerek üyelik başvurusunda bulunabilirler. 

Türkiye’nin en tanınmış markalarından en küçük işletmelerine kadar geniş bir yelpazede üyelikleri bulunan TurkishExporter ve global markası Forie, kullanıcılarına süt ürünleri ithalatçıları ile verimli bir e-ihracat deneyimi sunmaktadır. 

Dünya ticaretinin buluşma noktası TurkishExporter, anlık alım ilanı özelliğiyle birçok ihracat fırsatını paylaşmaya devam ederken, süt ve süt ürünleri sektöründe sağlam bir tedarik ağına sahip olanlar, kurumsal üyelik yaparak yüzlerce güncel ithalatçı firmaya erişebilirler. 

Kaynak: Haber Merkezi