Uraloğlu, Kanal 7'deki "Başkent Kulisi" programında Kalkınma Yolu Projesi'ne ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Irak'ı ziyaret edeceğini hatırlatan Uraloğlu, bu ziyaretin en önemli gündem maddelerinden birinin Kalkınma Yolu Projesi olacağını söyledi.

Türkiye'nin stratejik ve coğrafi konumunu iyi değerlendirip yöneterek geleceği buna göre planladıklarını bildiren Uraloğlu; "Süveyş Kanalı'ndan 35 günde geçen gemi trafiği var. Ümit Burnu'nda ise bu 45 güne çıkıyor. Kalkınma Yolu'nu bitirdiğimizde nakliye süreci 25 güne düşecek" şeklinde konuştu.

Kalkınma Yolu Projesi kapsamında 1200 kilometrelik demir yolu, otoyol, enerji nakil ve iletişim hattı planladıklarını aktaran Uraloğlu, gelecek sene bunun ilk fazının devreye alınacağını açıkladı.

Ardahan’da ‘Yeşil Sinek’ İstilası Ardahan’da ‘Yeşil Sinek’ İstilası

Proje ile Ovaköy'den Avrupa'ya geçecek demir yolu yapılacağını söyleyen Uraloğlu, Türkiye'nin bekası için özellikle ulusal ve uluslararası ulaşım projelerinin hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Uraloğlu, Kalkınma Yolu Projesi çalışmalarının beklenenden hızlı gittiğine dikkat çekerek; "Ciddi mesafeler aldık, her ay arkadaşlarımız Irak'a gidiyor. Yarın bazı anlaşmalar yapacağız. Proje neredeyse bitme durumundadır, bunların hepsini resmileştirip, daha hızlı ilerleyeceğiz. Kalkınma Yolu Projesi'nin inşa süresini 5 yıl içinde bitirilebileceğimizi öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Zengezur Koridoru'nda Son Gelişme

Zengezur Koridoru'ndaki son duruma da değinen Uraloğlu; "Halihazırda Bakü-Tiflis-Kars (BTK) hattımız var. Bu hattımızın bir kapasitesi var. Şu anda halen bakım çalışması yapılıyor. Bir yıla yakındır kapalı. Alternatif ihtiyacı var. Onun için Zengezur Koridoru'nu hayata geçirmeyi planlıyoruz. Zengezur Koridoru'nun ülkemiz sınırındaki 224 kilometrelik kısmının ihalesini yaptık. Muhtemelen bu sene içerisinde başlarız" dedi.

Kaynak: AA