Üsküdar'da, Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve hayvanseverler tarafından sokak hayvanları için eylem yapıldı. Kadıköy, Sarıyer ve Beşiktaş gibi İstanbul'un farklı ilçelerinde sokak hayvanları için eylem yapan grup, bu kez Üsküdar'da toplandı. Hayvan hakları ve hayvanların özgürlüğüne dikkat çeken eylem yapan grup basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, grubun amacının; yerelde örgütlenmeyi harekete geçirerek Türkiye'nin her ilinde ve ilçesinde benzer eylemler yapmak, belediye başkan adaylarıyla örgütlü bir şekilde hayvan özgürlüğü ve hakları için görüşmeler sağlamak olduğu kaydedildi.

Farkındalık Yaratmak İstiyorlar

Hayvanlara Adalet Derneği üyesi Barış Karlı, "Bu eylem sokakta yaşamını sürdüren hayvanlar için, özellikle kedi köpekler için ses çıkartmak amacıyla yapılıyor. Çünkü sokaktaki köpeklere yönelik son dönemde ciddi bir hedef gösterme, ciddi bir karalama kampanyası var. Sokakta köpekler ile birlikte olan yaşamımıza ciddi bir müdahale girişimi var. Biz de buna hayır demek için, Hayvanları Koruma Kanunu'nun 6. maddesinin aynen kalması, aynen korunması için bir tepki vermek istiyoruz ve devlet kurumlarına yetkililere sesleniyoruz" şeklinde konuştu.

Hayvansever Ali Toroz ise sokak hayvanlarının toplatılmasına karşı olduklarını söyleyerek, "Buradaki amaç şu; hayvanlara özgürlük. Toplatılmasın. İşkencelere, zulme hayır demek için buradayız. Yani eziyet gören canları, eziyet görmesini engellemek adına buradayız. Farkındalık yaratmak adına buradayız" ifadelerini kullandı.

‘’Masum Hayvanlar Hedef Tahtası Olarak Kullanılıyor’’

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifin'den Öykü Yağcı, sokaktaki hayvanların yaşam hakkı için toplandıklarını belirterek, "Bugün burada İstanbul'un dört bir yanındaki hayvan hakları savunucuları olarak toplandık. Sokaktaki hayvanların yaşam hakkı için buradayız. Bunu İstanbul'un Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinde devam ettiriyoruz eylemlerle. Aralık ayından beri özellikle. Çünkü yerel seçimler öncesi suçsuz masum hayvanlar tekrardan hedef tahtası olarak siyasiler tarafından kullanılmaya başlandı. Hayvanların özgürce yaşan hakkını savunuyoruz çünkü. Şu anda yasa dışı bir şekilde, yasaya aykırı bir şekilde dev toplama kamplarına toplanıp, orada kapalı kapılar ardında öldürülmesi planlanıyor, bu köpeklerin yok edilmesi planlanıyor'' şeklinde konuştu.

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı: Organik Ürünler ve El Sanatları Buluşuyor! Sağlıklı Yaşamın Anahtarı: Organik Ürünler ve El Sanatları Buluşuyor!

Hayvan Hakları Federasyonu Üsküdar gönüllüsü Yeşim Özköse ise, "Son çıkacak yasa ile alakalı hayvanlara merhamet ettiğimiz, merhamet kültürünü yücelttiğimiz bir yerdeyken, bu yasanın çıkmaması. Beraber yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor'' dedi.

Kaynak: DHA