Interpol tarafından yapılan açıklamada, Haechi IV adı verilen operasyonun siber suçlulara yönelik son yılların en büyük operasyonlarından biri olduğu belirtildi. Operasyonda, 80 binden fazla şüpheli banka hesabı kapatıldı ve bu ülkelerin hükümet yetkilileri yapay zekâ ve sahte NFT'ler kullanılan dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyarıldı.

Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: 20 Şubat 2024 Günün Öne Çıkan Gelişmeleri: 20 Şubat 2024

Operasyonda yakalanan kişilerin, genellikle yatırım dolandırıcılığı, işletme maillerini ele geçirme, e-ticaret sahtekârlığı gibi suçlar işledikleri belirtildi. Ayrıca, kişilere atılan cinsellikle ilgili şantaj mailleri, yapay zekâ ile kişilerin ses ve görüntülerinin taklit edildiği dolandırıcılık ve yüksek gelir vaadiyle insanları yönlendirdikleri NFT'ler ile dolandırıcılık gibi yöntemler de kullanıldığı kaydedildi.

Operasyonda yakalanan kişiler, Interpol'ün 180'den fazla üyesi olan ülkelerin mahkemelerinde yargılanacak. Interpol, operasyonun siber suçlulara karşı mücadelede önemli bir dönüm noktası olduğunu ve gelecekte de bu tür operasyonlara devam edeceğini açıkladı.

HABER MERKEZİ

Editör: Hasan Erdoğan