Şırnak'ta, İsrail'in Saldırıları Protesto Edildi Şırnak'ta, İsrail'in Saldırıları Protesto Edildi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP milletvekili Can Atalay hakkındaki kararlarına ilişkin, iki mahkeme arasında görüş farklılığı bulunduğunu, belirsizlikleri ise Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) giderebileceğini söyledi.

İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açılışı öncesi basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Tunç, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararlarına ilişkin, "Burada iki mahkememiz arasındaki görüş farkını giderebilecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Hep beraber bu sorunun üstesinden hukuk zemini içerisinde geleceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" değerlendirmesini yaptı.

Bakan Tunç, tartışmanın, "Atalay hakkındaki hükmün dokunulmazlık kapsamında olup olmadığı" konusundan kaynaklandığını belirterek, “Tartışma buradan çıkıyor. İki yüksek mahkememizin bir görüş farkı var burada. Bu görüş farkından yola çıkarak bunu farklı noktalara çekmenin hiçbir anlamı yok." diye konuştu.

İki yüksek mahkeme arasındaki görüş farkını ortadan kaldırmaya yönelik özellikle yasada belirsizlik varsa bunun çözüm yerinin TBMM olduğunu ifade eden Tunç, "Dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin çözebileceği hususlar. Bunlar hukuk zemininde konuşularak, tartışılarak çözülecek hususlar. Bunu o tarafa bu tarafa çekmenin hiç anlamı yok. Konu, hukuk zemininde tartışılır ve net bir çözüm bulunur. " açıklamasını yaptı.  

AA