Sigorta şirketleri, yat ve tekne sigortalarına yönelik sundukları avantajları artırarak sektöre yeni enstrümanlar ekliyor. Aksigorta Genel Müdür Yardımcısı Tolga Tezbaşaran, yat sigortası müşterilerine sektörde bir ilk olarak tekne bakım hizmetleri, marinalar ve tekne malzemeleri konusunda sorunsuz bir hizmet sunmanın yanı sıra özel bir çağrı merkezi hattı da sağladıklarını belirtti. Müşterilere marina ücretlerinde yüzde 15, tekne bakım giderlerinde yüzde 10, marina ve koylardaki tesislerde yüzde 10 ve tekne malzemelerinde yüzde 10 indirim avantajı sunduklarını ifade eden Tezbaşaran, yat sigortası kapsamında gezinti amaçlı kullanılan teknelerin makine, botlar, aygıtlar ve donanımlarıyla birlikte geniş bir teminat seçeneği sunduklarını açıkladı.

Türkiye Sigorta Teknikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Akpınar ise yat sigortası ile sadece yatın değil üzerindeki değerli donanımların, elektroniğinin ve mekanik tüm ekipmanlarının teminat altına alındığını vurguladı. Akpınar, çeşitli ek teminatlarla sigortalıların tüm risklerini karşılamayı amaçladıklarını belirtirken, Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre yat sigortası poliçe sayısının ve prim üretiminin arttığını ifade etti.

Yusuf Ziya Karagöz, Türkiye Yat Kaptanları ve Çalışanları Derneği Başkanı olarak, yat sigortası konusunda Türkiye'de tatmin edici bir klozun olmadığını ve birçok yat sahibinin yatlarını yurtdışından sigortaladığını belirtti. Türkiye'de yatlarının yüzde 60'ını tanıdıklarını ve bu yatların kayıtlarını kontrol edebildiklerini ifade eden Karagöz, sigorta şirketleriyle iş birliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Dev Perakende Zincirinden Flaş Karar Dev Perakende Zincirinden Flaş Karar

Sonuç olarak, sigorta şirketleri yat ve tekne sahiplerine geniş kapsamlı ve avantajlı poliçeler sunarak müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor. Yat sigortası sektöründe yapılan yeniliklerle birlikte, müşterilere daha kapsamlı koruma ve destek hizmetleri sunulması bekleniyor.

AA

Editör: Salih Demirelli