Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker), şekerde dışa bağımlılığın tamamen bitirilmesi amacıyla 'Türkşeker 2023' ve 'Türkşeker 2053' isimli 2 çeşit yerli tohum geliştirdi. Üretimine başlanan yerli tohumların toprakla buluşması için geri sayım devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı iştiraki Türkşeker, 30 yıl önce yapılan bilimsel araştırmalarla başlayan yerli şeker pancarı geliştirme çalışmalarına son yıllarda hız verdi. 

Bu kapsamda 'Türkşeker 2023' ve 'Türkşeker 2053' adlarında 2 çeşit yerli tohum geliştirildi. 

Geliştirilen çeşitler, 28 Ocak 2022'de Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğünden üretim izni aldı. 

Biyoteknoloji laboratuvarlarında geliştirilen tohumlar, tescil sürecinde yapılan saha ve test aşamalarını da başarıyla geçti. 

Bu yıl 4 Nisan'da tescil edilen yerli tohumlar, Milli Çeşit Listesi'ne kaydedildi. 

Üretim çalışmaları başlayan yerli şeker pancarı tohumunun gelecek yıl toprakla buluşması planlanırken, 6 - 7 yıl içerisinde dışa bağımlılığın tamamen bitirilmesi hedefleniyor. 

Türkşeker Şeker Enstitüsü Müdürü Selçuk Kenar, Türkiye'nin son derece stratejik ürün olan şekeri üretebilecek yerli bir şeker pancarı tohumuna sahip olmadığına dikkat çekti ve olası kriz anında Türkiye'nin kendi şekerini üretemez duruma gelebileceğini, bunun da asla kabul edilemeyeceğini söyledi. 

Kenar, bu nedenle yerli ve milli şeker pancarı tohumunu üretmenin son derece stratejik bir öneme sahip olduğunu söyleyerek, atılan adımlar sonucunda iki çeşit yerli tohum için tescil alındığını belirtti. 

Tescili alınan 2 çeşit şeker pancarı tohumu üretimi çalışmalarına 2024 yılı itibarıyla başlandığını vurgulayan Kenar, "Bu yıl üreteceğimiz Türkiye'nin ilk yerli ve milli çeşitlerimizi 2025 yılında çiftçimizle buluşturmayı ve 6-7 yıl içerisinde dışa bağımlılığı tamamen bitirmeyi hedeflemekteyiz. Ayrıca yeni çeşitlerde şeker pancarı tohum ıslahı çalışmalarımız aralıksız sürmektedir" bilgisini verdi.

Merkez Bankası Politika Faiz Oranını Yüzde 50'de Sabit Tuttu Merkez Bankası Politika Faiz Oranını Yüzde 50'de Sabit Tuttu

Şeker pancarı; şeker, pancar posası, hayvan yemi, plastik, elektrik, biyo etanol, etil alkol, kağıt, gübre, ilaç, kozmetik sanayi, sirke, hamur mayası üretiminde kullanılıyor. 

Kaynak: DHA