Antalya'daki Teleferik Kazasında 5 Şüpheli Tutuklandı Antalya'daki Teleferik Kazasında 5 Şüpheli Tutuklandı

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde 11 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı Yılmaz Erbek Apartmanı'nda, o dönemde Bornova Belediyesi'nde görev yapan 7 sanık 'görevi kötüye kullanma' suçundan hâkim karşısına çıktı. Duruşmada şikâyetçi avukatları, davanın görevsizlik kararıyla ağır ceza mahkemesine gönderilmesini talebinde bulunurken, duruşma savcısı ana davaya ilişkin Yargıtay mahkemesi kararının beklenmesini istedi.

Ege Denizi'nde Seferihisar açıklarında, 30 Ekim 2020'de meydana gelen, 117 kişinin hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı ilçesindeki 10 katlı Yılmaz Erbek Apartmanı'nın B bloku da yıkıldı. Enkaz altında kalan 11 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı. Depremin ardından başlatılan soruşturmada 2'si tutuklu 11 kişi hakkında İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava sürecinde binanın fenni mesul mimarı Nurettin Bozdoğan tahliye edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi'nden gelen ek bilirkişi raporunda, binada kolon kesilmediği, kolon inceltmesi yapılması durumunda da binanın bu şekilde yıkılmayacağı söylendi. Raporda binanın beton kalitesinin çok kötü olduğu, binanın yıkılmasının da buna bağlı olduğunu vurgulandı.

Öte yandan kolon kesildiği iddiasıyla binanın altındaki marketler zinciri şirketi hakkında yürütülen soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Geçen haziran ayında görülen duruşmada heyet, tutuklu sanık arsa sahibi Mustafa Yılmaz'a 15 yıl hapis cezası verirken, binanın inşaat mühendisi Ali Özsoy ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yapı denetim şirketi yetkilileri Binay Bükey ve Eşref Perviz Toğulga ile fenni mesul Nurettin Bozdoğan'a ise ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti, yüksek jeoloji mühendisi Aynur Denizaslanı, kooperatif üyelerinden Ayşe Yılmaz, fenni mesul Ergün İlkay, kooperatif başkanı Kadriye Kaya, zemin etüdü raporuna imza atan inşaat mühendisi Pınar Uslu ve Zehra Yılmaz Sağlam'ın da beraatına karar verdi.

2 Yıla Kadar Hapis İstemi

Belediye görevlileri hakkında başlatılan soruşturmanın tamamlanmasından sonra 7 sanık hakkında da iddianame hazırlandı. O dönemde Bornova Belediyesi'nde görev yapan 7 sanık için 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanıklar, bugün 2'nci kez hâkim karşısına çıktı.

Duruşmaya tutuksuz sanıklar A.Y., S.Ç., H.H., B.B. F.G. ile depremde hayatlarını kaybedenlerin yakınları ve avukatlar da katıldı. Diğer sanıklar B.E. ile Z.D. ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada hâkim, şikâyetçi avukatlarının görevsizlik kararına ilişkin dilekçelerini okudu. Şikâyetçi avukatları, davanın görevsizlik kararıyla ağır ceza mahkemesine gönderilmesini istedi. Duruşma savcısı ise görevsizlik talepleri için Yılmaz Erbek Apartmanı ana davasına ilişkin Yargıtay kararının beklenmesini talep etti. Hâkim de Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin kararının ardından görevsizlik talebinin yeniden değerlendirilmesine hükmedip, duruşmayı başka bir tarihe erteledi.

Kaynak: DHA