Tıp literatüründe nabız olarak bilinen kalp atış hızı, kalbin kasılıp gevşeyerek kan damarlarına uyguladığı baskı olarak tanımlanmaktadır. Kalbin 1 dakika içerisinde kaç kez kasıldığının farklı tekniklerle ölçülmesi ile elde edilen veriler ise bize nabız verisini verir. Hayati önem taşıyan nabız, yetişkinlerde ve çocuklarda farklı ölçülebilir. Bu nedenle çocuklarda nabız kaç olması sorusu araştırılan bir sorudur.

Çocuklarda Nabız Kaç Olmalı?

Nabız, vücudumuzdaki kanın kalbin kasılması sırasında atardamarlara yaptığı basıncın, el bileği, dirsek içi, kasık, şakak, ayak bileği gibi yüzeyde seyreden damar duvarlarından deri üzerinden hissedilmesidir. Nabız sayısı, kalbin dakikada kaç kez kasıldığını ifade eden bir sayısal değerdir, bu da kalbin dakikadaki atım hızını gösterir.

Dünya Sağlık Örgütü'nden Hepatit Uyarısı Dünya Sağlık Örgütü'nden Hepatit Uyarısı

Kişinin günlük aktiviteleri, yapılan egzersizler, duygusal durumu, vücudun pozisyonu, kilosu, düzenli kullanılan ilaçlar, genel sağlık durumu, hava sıcaklığı ve nem oranı gibi çeşitli faktörler, nabız sayısını etkileyebilir. Yaş ilerledikçe, dakikadaki nabız sayısı genellikle azalır. Kadınlarda nabız hızı, erkeklere kıyasla dakikada yaklaşık 7-8 atım daha fazla olabilir, uzun boylu ve zayıf bireylerde ise kısa boylu ve şişman olanlara göre genellikle daha düşüktür.

Düzenli spor veya sürekli egzersiz yapanlarda, kalp atış hızı genellikle dakikada 60'ın altında olabilir. Diğer yandan, sedanter, yani hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlarda, istirahat nabzı daha yüksek olabilir ve egzersiz yapıldığında nabız hızı daha hızlı bir şekilde yükselir. Bu durum, efor kapasitesini azaltabilen bir durumdur ve günlük hayatta pek hareket etmeyen kişilerin eforla daha çabuk yorulmalarına neden olabilir.

Dakikadaki nabız sayısı, yaşa göre farklılık gösterir.

Yeni doğan bebeklerde dakikada 100-160 arasında değişebilirken, 1-10 yaş arasındaki çocuklarda 70-120 arasında, 11-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlerde 60-100 arasında, 17 yaş ve üstü genç ve yetişkinlerde ise 60-100 arasında normal kabul edilir. Sporcular için ise bu değer genellikle 40-60 arasında olabilir.

Muhabir: Salih Demirelli