Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024'te gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde uygulanacak seçim günü yasaklarını belirleyen bir kararı Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, seçim günü 06.00-23.59 saatleri arasında alkollü içki satışı ve içki tüketimi umumi mahallerde yasak olacak. Bu süre zarfında sadece emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar belirli silahları taşıyabilecek.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak, Vefat Etti TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak, Vefat Etti

Oy verme süresince kahvehane, kıraathane, kafe, ve internet kafeler gibi umumi eğlence yerleri kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda yemek servisi devam edecek ancak eğlence yerlerindeki etkinlikler durdurulacak. Saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek, ancak seçim yasaklarına uyulması şartı aranacak.

Radyo ve televizyon yayın organları, seçim günü saat 18.00'e kadar seçimler ve sonuçları hakkında haber, tahmin ve yorum yapamayacak. Saat 18.00-21.00 arasında sadece YSK tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00'den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, ancak YSK'nin kararıyla saat 21.00'den önce de yayınlar serbest bırakılabilecek.

YSK ayrıca, 1 Ocak 2024'ten seçim sonuna kadar basın ve yayın kuruluşlarının uyması gereken yayın ilkelerini belirledi. Tarafsızlık, gerçeklik, ve doğruluk ilkelerine uyma yükümlülüğü getirilen medya kuruluşları, tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamayacaklar ve siyasi partiler ile bağımsız adaylar arasında fırsat eşitliğini sağlamak zorunda kalacaklar.

AA

Editör: Salih Demirelli