Türkiye'de geçen ay yağışlar, normallere göre yüzde 33 arttı ve en fazla artış yüzde 49 ile İç Anadolu bölgesinde kaydedildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2024 Mayıs Ayı Alansal Yağış Raporu verilerine göre, Türkiye genelinde mayıs ayı yağışları, hem uzun yıllar ortalamasının hem de geçen yılın üzerinde gerçekleşti.

Buna göre, 1991-2020 dönemini kapsayan uzun yıllar mayıs yağış ortalaması, metrekareye 52,7 kilogram olarak hesaplandı.

Geçen yıl mayısta metrekareye 66,8 kilogram yağış düştü. Bu sene aynı dönemdeki yağış miktarı ise 70,3 kilogram oldu.

Yağışlar, Türkiye genelinde normaline göre yüzde 33, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 5 artış gösterdi.

Mayıs ayı yağışları Ankara, Konya, Karaman, Trabzon, Adana, Osmaniye, Hatay, Siirt ve Şırnak çevrelerinde normalin 2 katı artarken, kıyı Ege, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Mardin, Mersin ve Antalya çevrelerinde yüzde 40, Muğla'nın güneyinde ise yüzde 80'in üzerinde azaldı.

Rüyada Araba Kazası Görmek Ne Anlama Gelir? Rüyada Araba Kazası Görmek Ne Anlama Gelir?

En Fazla Artış Gösteren Bölge İç Anadolu

Türkiye'de geçen ay Marmara ve Ege bölgeleri hariç tüm bölgeler, normalin üzerinde yağış aldı. En fazla artış gösteren bölge ise yüzde 49 ile İç Anadolu Bölgesi oldu.

İl geneli yağışlarda en fazla yağış, metrekareye 165,4 kilogram ile Rize ve normaline göre yüzde 100'den fazla artış ile Osmaniye'de görüldü.

Aydın ise metrekareye 17,9 kilogram yağış ile yüzde 53'lük azalma ile en az yağış alan il oldu.

Ardahan, Artvin, Osmaniye, Rize ve Trabzon ise son 64 yılın en yüksek yağışı ile kayıtlara geçti.

Yağışlı gün sayısı 1991-2020 ortalamasında 10,3 gün olarak hesaplanırken, mayısta Türkiye genelinde ortalama 12,5 gün olarak gerçekleşti.

Kaynak: AA