Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Türkiye'nin en yüksek barajı Yusufeli'nde, kısa sürede tam kapasite enerji üretim aşamasına geçilecek.

Temeli 26 Şubat 2013'te atılan, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek, dünyanın 5'inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı, 22 Kasım 2022'de su tutmaya başlamıştı.

Şüpheli Ölümde Kırık Masa Detayı Şüpheli Ölümde Kırık Masa Detayı

Baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerini, sular altında bırakmıştı. 

Baraj inşası sürecinde Yusufeli halkı, sular altında kalan köylerinden, yeni inşa edilen yerleşim yerlerine taşındı. 

Baraj havzasında bugün su yüksekliği 707,15 metreye, depolanan su miktarı ise 1 milyar 938 milyon metreküpe ulaştı. 

Kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak Yusufeli Barajı'nda, kısa sürede tam kapasite enerji üretim aşamasına geçilecek. 

Dürbünlerinin döndüğü, ıslak testler ve son denemelerin sürdüğü Yusufeli Barajı'nın, üreteceği enerji ile Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar lira katma değer sağlaması öngörülüyor.

AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, barajda son denemelerin sürdüğünü aktararak, "Yusufeli ilçemizdeki Yusufeli Barajı 2,5 milyon kişilik bir şehri aydınlatacak. Artık son denemelerden sonra Yusufeli Barajı, ülkeye katkılarına devam edecek" açıklamasını yaptı.

Kaynak: DHA