Girne Koleji tarafından Cumhuriyet’in 100’üncü yılına özel olarak hazırlanan “Yüzyılın Şarkıları” konseri Ankara’da gerçekleştirildi.

Tarihin Kadim Tanığı 884 Mühür, Ankara'da Sergileniyor Tarihin Kadim Tanığı 884 Mühür, Ankara'da Sergileniyor

Girne Koleji ve Forte Akademi iş birliğiyle Gençlik Parkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere, Girne Amerikan Üniversitesi ve Moldova Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Saffet Özarslan, Girne Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kalko, Girne Koleji CEO'su Dilek Cambazoğlu, Forte Akademi Kurucusu projenin Genel Sanat Yönetmeni Okan Gürbüz, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Konserde, Girne Koleji'nde okuyan 7 bölgeden seçilen ortaokul ve lise öğrencileri hazırlanan özel repertuvar ile Cumhuriyet’in 100 yıllık hikâyesi müzikle anlattılar.

Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen konsere şarkıcı Reyhan Karaca eşlik etti. Proje kapsamında öğrencilerin müzik alanındaki yetenekleri keşfedilerek, proje içerisinde göstermeleri hedeflendi.

“Cumhuriyetin 100 Yıllık Hikâyesini Anlattık”

Projenin Genel Sanat Yönetmeni Okan Gürbüz,

“Cumhuriyetimizde 100’üncü yıl olması sebebiyle Türkiye'deki bütün kampüslerimizde öğrencilerimizden oluşan bir orkestra kuralım istedik. Sadece koro, orkestra değil, bu bir müzikal. Çünkü tiyatronun, dansın, sanatçılarımızın olduğu aynı zamanda barkovizyonda, led ekranlarda kurgunun olduğu bir hikâyenin olduğu kompozisyon. Öncelikle Ankara’ya geldiğimizde Anıtkabir ziyaretimizi yaptık. Öğrencilerimizle birlikte Atamızı ziyaret ettik. Müzikalimize Cumhuriyetin o 100 yıllık hikâyesinde hatta biraz önce başlayarak Atatürk'ün doğumuyla başladık aslında. Bugünlere gelen hikâyede müzikal olarak işi göstermek istiyoruz. Her yıl başka bir temayla bu işi, kompozisyonu ortaya koymak istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: DHA