2006 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir adam görüldü. Bu adam yüksek binaları ve sokakları şaşkınlık içerisinde inceliyordu. Adamın böylesine bir hayret içerisinde etrafı seyretmesi, oldukça eski tarz kıyafetleri ve boynundaki 1900’lü yıllardan kalan fotoğraf makinesi, devriye gezen polislerin ilgisini çekti.

Adam, kendisine nasıl yardımcı olacağını soran polise “Pekolava Caddesine” nasıl gideceğini sorar. Polis memuru böyle bir caddeyi bilmediğini söyleyince Sergei, bu caddenin “Layafka Bölgesinde" olduğunu söyleyerek oraya gitmek istediğini tekrarlar. Adres hakkında hiçbir bilgisi olmayan polis memurları adamı karakola götürürler.

Yetkililere 1932'de doğduğunu, isminin Sergei Ponomarenko olduğunu söyler ve 25 yaşında olduğunu iddia eder.

Sergei bunu kanıtlamak için polislere 1950'lerden kalan, içinde halen 25 yaşında göründüğü bir fotoğrafının bulunduğu Sovyetler Birliği pasaportunu, ve yürürlükten yıllar önce kaldırılan eski kimliğini sunması ile hikâye daha da tuhaflaşır.

Cep Telefonuna Bakarak Yürümenin Bilinmeyen Zararı! Cep Telefonuna Bakarak Yürümenin Bilinmeyen Zararı!

Sergei kendini kanıtlamak için fotoğraf makinesindeki filmi polis memurlarına verir. Filmler yıkanacak ve incelenecektir. Bu sırada Sergei gözetim altında tutulmak adına bir odaya kapatılır ve kapısına bir görevli dikilir.

3. günün sonunda görevli Sergei’ye bakmak için odasına girdiğinde Sergei’den geriye tek bir iz bile bulamaz. Sergei ortadan kaybolur. Ve bir daha asla bulunamaz.

Alınan fotoğraflar yıkandığında, Sergei’in arkasında eski binalar olduğu ve onun ilk görüldüğü yerde yüksek binalar yerine daha kısa ve yine eski binalar yer almaktadır. Fotoğrafların gerçekliği incelendiğinde hiçbir dokunuş yapılmadığı ve orijinal olduğu kesinleşir.

Fotoğraflarda Sergei’in yanında bir kadının da olduğu görülür ve bu kadın hakkında inceleme yapıldığında isminin Valentina olduğu öğrenilir.

2006 yılında 70 yaşında olan Valentina ile iletişime geçip Sergei hakkında sorular sorduklarında, aldıkları cevap bir kez daha ağızları açık bırakır. Valentina, kendisinin onun kız arkadaşı olduğunu, Sergei’in 1958 yılında kaybolduğunu ve ailesinin kayıp ilanı verdiğini söyler. Hatta evden en son çıktığında üstündeki elbiseleri ve boynuna astığı aynı marka bir kamerası olduğunu söyler. Bu ifadeler 2006 yılındaki Sergei’in üstündekilerle aynıdır.

Bu durum karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen polisler Sergei hakkında daha fazla inceleme yaparlar. Sergei 1960 yılında bir radyo programına katılmıştır ve programda “Sizlere gelecekten haberlerim var. Gelecekte insanlar yemeklerini ısıtmak için fırınlar kullanıyor…” gibi ifadelerle telefonlardan ve yüksek binalardan bahsetmiştir.

Sergei’nin bu tür bilgileri biliyor olması klinikte doktoru beklerken dergileri incelediği kliniğin kameralarında görüntülenmiştir.

Aradan 2 yıl geçtikten sonra Valentina’ya bir posta gelir. Postada Sergei’nin arkasında yüksek binaların olduğu bir fotoğraf vardır. Fotoğrafta Sergei kaybolduğu yıldaki yaşındadır.

Fotoğrafların gerçekliği incelendiğinde orijinal olduğu belirlenir. Ama bu fotoğrafların kim tarafından ve nasıl geldiği bilinmemektedir. Polisler bu durumu daha fazla üstelemeden dosyayı kapattılar. Sergei Ponomarenko hikayesi gizemini hâlâ korumaktadır.

Muhabir: Ebrar Çelik