İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 19 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen “Sibergöz-38” operasyonlarında 51 şüpheli yakalandı.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Nitelikli dolandırıcılık” suçuyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen “Sibergöz-38” operasyonlarının ayrıntılarını paylaştı.

Buna göre, operasyonlarda “İnternet siteleri üzerinden sahte araç ilanı, kiralık villa ve yüksek kazançlı yatırım vaadiyle dolandırıcılık” suçlarından Şırnak, Mersin, İstanbul, Ankara, Denizli, Adana, Muğla, Hatay, Batman, İzmir, Gaziantep, Niğde ve Sakarya’da 32 şüpheli yakalandı. “Yüksek kazançlı yatırım vaadiyle forex üzerinden dolandırıcılık” suçundan Manisa, Adana, Mersin, Muğla, Gaziantep, Diyarbakır, Kütahya ve Trabzon’da 13 şüpheli yakalandı. “Sosyal medya platformları üzerinden vatandaşların kişisel verilerini elde edip 'FETÖ silahlı terör örgütüne adınız karıştı' iddiası ile dolandırıcılık” suçundan Siirt, Adana ve İstanbul’da 3 şüpheli yakalandı. “İnternet sitesi üzerinden 'sahte araç ilanı' ile dolandırıcılık” suçundan ise Diyarbakır, Denizli, Malatya ve İstanbul’da 3 şüpheli yakalandı.

Bakan Yerlikaya, açıklamasında ilk belirlemelere göre şüphelilerin banka hesaplarında 62 milyon TL para hareketliliği olduğunun tespit edildiğini, operasyonlarda çok sayıda cep telefonu, bilgisayar ve kredi kartına el konulduğunu belirtti.

Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren ekipleri tebrik ederek, "Siber vatanda sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında. Siber suçlar ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA