ARDA KEMAL ATAY

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren ALES sınavına ilişkin yeni akademik takvim yayınlandı. 2023 yılında tamamlanan 3 ALES sınavı sonrası gözler 2024 yılında yapılacak sınava çevrildi. Peki 2024 yılında uygulanacak ALES sınavları hangi tarihlerde yapılacak? İşste, 2024 yılı ALES sınavına ilişkin bilgiler…

2024 ALES Ne Zaman Yapılacak?

ALES, yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, yılda 3 defa yapılıyor. ÖSYM 2024 yılına ilişkin yeni Akademik Takvimini yayınladı. Takvime göre ALES-1 / ALES-2 ve ALES-3 sınav tarihleri şu şekilde: ALES-1 21 Nisan 2024 tarihinde yapılacak. ALES-2 28 Temmuz 2024 ve ALES-3 ise 17 Kasım’da yapılacak.

Frankenstein'ın ‘Çift Başlı Köpek Deneyi’ Nedir? Frankenstein'ın ‘Çift Başlı Köpek Deneyi’ Nedir?

2024 ALES-1 Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

ALES-1 21 Nisan 2024 tarihinde yapılacak. ALES-1 sınav başvuruları ise 1 Mart’ta başlayacak olup 11 Mart’a kadar devam edecek.

ALES’e Kimler Başvurabilir?

 ALES, Yüksek lisans programına kayıt olmak isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır. ALES yıl içerisinde en fazla 3 defa yapılacak şekilde planlanmaktadır. Üniversitelerin herhangi bölümünden “lisans” mezunu olan kişiler(ALES), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na girebilir. Sınava girmek için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor.  ÖSYM’nin belirlediği süre içerisinde, sınav ücretini yatırarak ALES başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

ALES Başvuru Şartları Nelerdir? 

ALES başvurusu için adayların ÖSYM’nin belirttiği şartları taşıması gerekmektedir. Üniversitelerin lisans programlarından mezun olan adaylar bu sınava girebilir. Yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin mutlaka ALES puanı olmalıdır. Peki, ALES puanı kaç olmalıdır? Üniversiteler kendi bünyelerinde yapılacak yüksek lisans programları için istedikleri ALES puanını duyurular kısmında belirtmektedirler.  Bu noktada istenilen ALES puanı Üniversitelere ve bölümlere göre değişiklik göstermektedir. Yine yüksek lisans programlarına katılmak için ALES’e ek olarak bazı üniversiteler YDS puanı da istemektedir. Tercih yapmak istediğiniz Üniversitenin yüksek lisans duyuruları kısmından bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

ALES Başvuruları Nereden Yapılır?

Başvuruları ÖSYM'nin resmi internet sitesinde yapabilirsiniz. 2024 ALES/1 başvuru ekranına https://ais.osym.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.