Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gelecek yılın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantıları ve açıklanacak Enflasyon Raporları ile Finansal İstikrar Raporları tarihlerini belirledi. TCMB, 2024 Yılı Para Politikası'nı içeren bir rapor yayımladı.

Raporda, PPK toplantıları öncesindeki 7 günlük sürenin "sessiz dönem" olarak adlandırıldığı ve bu süre içinde para politikasına yönelik dış iletişim yapılmadığı vurgulandı. Sessiz dönem içerisinde PPK toplantısına hazırlık amacıyla karar alma sürecine teknik girdi sağlayan birimlerin PPK'ya kapsamlı analiz ve değerlendirmeler yaptığı ifade edildi. Rapor, PPK'nın önceden belirlenen bir takvim çerçevesinde 2024 yılında 12 toplantı yapacağını belirtti. Para politikası kararı ile kısa gerekçesi, İngilizce çevirisi ile birlikte toplantı günü saat 14.00'te açıklanırken, PPK'nın ayrıntılı değerlendirmelerini içeren toplantı özetinin ise toplantıyı takip eden 5 iş günü içinde TCMB internet sayfasında yayımlanacağı ifade edildi.

Raporda, geçen yıl atılan adımlara da değinilerek, 2023'te alınan para politikası kararları, makroihtiyati çerçevede sadeleştirme, miktarsal sıkılaştırma ve seçici kredi kararları ile birlikte TL mevduata yönelik makroihtiyati düzenlemeler hakkında bilgiler paylaşıldı.

Mali Eylem Görev Gücü’nden Sevindiren Türkiye Açıklaması Mali Eylem Görev Gücü’nden Sevindiren Türkiye Açıklaması

AA

Editör: Salih Demirelli